۵ سوال مهم درباره شهادت سید ابراهیم رییسی

این پرسش که دولت سیزدهم چه می‌شود، پرتکرارترین پرسش روز است. بر اساس قانون اساسی کشور و بنا بر تصمیم رهبری، محمد مخبر از صبح روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، سکان هدایت دولت را برای حدود ۲ ماه در دست گرفته است، همچنین برای جایگزینی مقام وزارت امور خارجه که بر عهده حسین امیرعبداللهیان بود، علی باقری کنی به عنوان سرپرست انتخاب شده است.

 

به گزارش جهان مانا، سقوط بالگرد حامل سید ابراهیم رئیسی و همراهانش و متعاقب آن اعلام شهادت آنان در روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه با واکنش‌هایی متعدد همراه شد. بخشی از این واکنش‌ها به شکل رسمی و از سوی مقام‌های داخل و خارج از کشور مطرح شد و بخشی دیگر نیز شامل سوالات مردم درباره آینده کشور و علت وقوع حادثه بود.

عمده پرسش‌هایی که از سوی کاربران فضای مجازی درباره حادثه روز یکشنبه مطرح می‌شود مشابهند، به همین دلیل در ادامه به پاسخ ۵ پرسش رایج این روز‌های فضای مجازی می‌پردازیم:

رییسی و رییس جمهور آذربایجان

علت سفر رئیس جمهور به آذربایجان چه بود؟

شهید ابراهیم رئیسی، روز دوشنبه، به اتفاق الهام علی اف رییس جمهور جمهوری آذربایجان با هدف افتتاح طرح مشترک سد قیزقلعه سی به تبریز سفر کرد. توافقنامه همکاری مشترک در زمینه ادامه ساخت و بهره برداری مشترک از سد‌ها و نیروگاه‌های خداآفرین و قیزقلعه سی حدود ۹ سال قبل امضا شد و در سال ۱۳۹۵ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و این روز‌ها شاهد افزایش ذخیره سازی سد خداآفرین و اتمام سد قیزقلعه‌سی هستیم. تامین آب شبکه خداآفرین، تامین برق به میزان ۲۷۰ گیگاوات ساعت در سال و تنظیم آب سالیانه به میزان ۲ میلیارد مترمکعب برای ایران و جمهوری آذربایجان از جمله اهداف ساخت سد قیزقلعه‌سی به شمار می‌رود. به دنبال بهره‌برداری از سد قیز قلعه سی حجم آب ذخیره شده در سد خداآفرین که در بالادست سد قیز قلعه سی قرار دارد زمینه توسعه بخش‌های گردشگری، کشاورزی و نیز تولید انرژی برقابی فراهم خواهد شد.

آخرین تصویر از بالگرد حامل رییسی در پایان افتتاح سد قیز قلعه سی

نوع بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهانش چه بود؟

«بل ۲۱۲» نام بالگرد حامل رییس جمهور در سفر به تبریز بود که طبق اطلاعات سقف پروازی حدود ۱۷ هزارپا و ظرفیت آن حدود ۱۵ نفر ذکر شده است.

آیت الله رئیسی و اعضای هیأت همراه وی، عصر روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت پس از افتتاح «سد قیز قلعه سی» به منظور افتتاح پروژه بعدی «ارتقای کیفیت پالایشگاه تبریز» با بالگرد بل ۲۱۲ عازم این شهر شد. این بالگرد به طول ۱۷ متر و ارتفاع ۳ متری ساخته شده و سقف پروازی آن حدود ۱۷ هزارپا و بیشترین حجم برخاستی آن ۵ تن برآورد شده است. در درون این بالگرد پانزده صندلی وجود دارد که یکی صندلی خلبان و چهارده صندلی دیگر برای مسافران است. در حالت حمل بار نیز گنجایش درونی این بالگرد، به اندازه ۶٫۲۳ متر مکعب است. ظرفیت بار خارجی این بالگرد که می‌تواند آن را حمل کند، چیزی در حدود ۲٬۲۶۸ کیلوگرم است.

نام این بالگرد در ارتش ایالات متحده یواچ-۱ان تواین هویی شناخته شده و از نام بل ۲۱۲ در اشاره به مدل غیر نظامی استفاده می‌شود. اما شرکت آگوستا مدل نظامی این بالگرد را هم با نام بل ۲۱۲ عرضه می‌کند. ارتش ایران هم در دوره حکومت پهلوی بل ۲۱۲‌های تولید ایتالیا را خریداری کرده بود و مدل نظامی این بالگرد هم در ایران به نام بل ۲۱۲ معروف است. بل ۲۱۲ در جنگ‌های متعددی از جمله جنگ ویتنام، جنگ فالکلند، جنگ ایران و عراق، جنگ آزادسازی کویت، و جنگ ۲۰۰۳ عراق شرکت داشته‌است. بالگرد‌های بل ۲۱۲ برای ماموریت‌های نظامی همچون حمل‌ونقل تاکتیکی، عملیات جستجو و نجات و ایفای نقش آمبولانس پرنده، عملیات‌های شناسایی، و پشتیبانی نزدیک هوایی استفاده می‌شود.

تصاویری از عملیات جستجو برای یافتن بالگرد رییسی

محل دقیق شهادت رئیس جمهور و همراهانش کجاست؟

بالگرد حامل رئیس‌جمهوری، آیت‌الله آل هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و چند تن دیگر از همراهانش برای افتتاح سد مرزی «قیز قلعه‌سی» به آذربایجان شرقی سفر کرده بود، در مسیر بازگشت در «جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد.

یک سوال مهم که در همان ساعات اولیه مفقود شدن رئیس جمهور و همراهانش مطرح شد این بود که چرا عملیات امدادی از عصر روز یکشنبه تا صبح روز دوشنبه ادامه پیدا کرد؟ منطقه‌ای که بالگرد در آن دچار حادثه شده بود، به شدت سنگلاخ و ناهموار بود، در روز حادثه نیز هوای منطقه نامساعد ارزیابی شد و به تدریج نیز بر شدت مه‌آلودگی و باران منطقه افزوده شد.

شرایط سخت منطقه، امدادرسانی را بسیار سخت کرده بود. به همین دلیل نیز حدود ۲۴۰ نفر از امدادگران هلال احمر به منطقه اعزام شده و در روستای اوزی مستقر شدند. همچنین تیم‌های پهپادی، امدادی و مرکز ارتباطات رادیویی هلال احمر در منطقه حضور داشتند.

صندلی خالی رییسی در جلسه هیات دولت

تکلیف دولت سیزدهم چه خواهد شد؟

این پرسش که دولت سیزدهم چه می‌شود، پرتکرارترین پرسش روز بود. بر اساس قانون اساسی کشور و بنا بر تصمیم رهبری، محمد مخبر از صبح روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، سکان هدایت دولت را برای حدود ۲ ماه در دست گرفته است، همچنین برای جایگزینی مقام وزارت امور خارجه که بر عهده حسین امیرعبداللهیان بود، علی باقری کنی به عنوان سرپرست انتخاب شده است.

آینده‌ای کمی دورتر نیز شامل انتخاب رئیس جمهور جدید خواهد بود که طبیعتا کابینه خود را نیز خواهد داشت؛ بنابراین چشم انداز ماه‌های آتی نبرد نامزد‌های انتخاباتی خواهد بود. میثم لطیفی، معاون رئیس جمهور گفته است حتی یک روز هم در روند فعالیت دولت اختلالی ایجاد نخواهد شد و تا زمان تحویل امور به دولت بعدی همه چیز به روال سابق پیش خواهد رفت.

مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه بالگرد چه زمانی است؟

مراسم وداع و بدرقۀ پیکر‌های شهدا، صبح سه شنبه، ساعت ۹:۳۰ در تبریز برگزار خواهد شد. پس از این مراسم، پیکر شهدا به فرودگاه مهرآباد تهران منتقل خواهد شد و بعد از تشریفات رسمی، بلافاصله پیکر شهدا به قم منتقل می‌شوند و مراسم وداع و بدرقه پیکر‌های شهدا در قم برگزار خواهد شد. سپس پیکر شهدا دوباره به تهران منتقل می‌شوند و چهارشنبه مراسم تشییع در تهران برگزار می‌شود. پیکر شهدا پس از پایان مراسم در تهران، برای خاکسپاری به مشهد و تبریز منتقل خواهد شد.

 

منبع: فرارو
دیدگاه
آخرین اخبار
بازار