یونان به اعضای تیم ملی ایران ویزا نداد!

یک تیم ورزشی ایران به خاطر کارشکنی یونان، فرصت حضور در مسابقات جهانی ۲۰۲۴ در رده‌های سنی امید و بزرگسال را از دست داد.

به گزارش جهان مانا، روابط عمومی انجمن موی‌تای نوشت: رقابت‌های موی تای قهرمانی جهان در سال 2024 درحالی قرار است از روز 11 خرداد ماه به مدت 11 روز به میزبانی شهر پاتراس یونان برگزار شود که تیم ملی ایران به دلیل کارشکنی‌ علنی سفارتخانه این کشور، فرصت حضور و مدال آوری در این رویداد مهم را از دست داد.

هر چند به نظر می‌رسید با اعتراض و پیگیری جدی انجمن موی‌تای ایران و همچنین واکنش و قول مساعد فدراسیون بین‌المللی موی تای این مسئله حل شود، اما سفارت یونان با طرح دلایل واهی که بیشتر جنبه سیاسی داشت تا ورزشی، آب پاکی را روی دست تیم ایران ریخت و از صدور روادید برای همه نفرات اعزامی خودداری کرد.

پس از ثبت نام به موقع اعضای تیم ملی موی‌تای ایران و ارسال اسامی و نامه‌های لازم از سوی فدراسیون بین‌المللی موی‌تای به سفارتخانه یونان، تمامی نفرات در وقت مقرر در محل سفارت حاضر شدند و همه مراحل اخذ روادید را با موفقیت پشت سر گذاشتند؛ با این وجود سفارت این کشور با غیر قابل اعتماد خواندن توجیه سفر کاروان موی‌تای ایران به یونان، برای هیچ یک از نفرات ویزا صادر نکرد تا با این کارشکنی خسارت مادی و معنوی بسیاری را به این تیم وارد سازد.

در مورد پشت پرده‌های این کارشکنی ذکر همین نکته بس که یونان و اسرائیل امروزه از روابط دیپلماتیک عالی برخوردار هستند و یکدیگر را متحد می‌دانند. هر دو کشور در سازمان امنیت و همکاری اروپا و اعضای اتحادیه مدیترانه، سازمان تجارت جهانی و سایر سازمان‌های بین‌المللی شریک هستند. اسرائیل دومین واردکننده بزرگ محصولات یونانی در خاورمیانه است.

این در حالی است که سفارتخانه یونان 6  ماه پیش و در شرایطی که اسرائیل برخلاف مسابقات جهانی پیش رو، در رقابت‌های آزاد مدیترانه به میزبانی یونان غیبت داشت، بدون مانع تراشی اقدام به صدور روادید برای همه نفرات تیم اعزامی کشورمان کرده بود.

حال سوال اصلی اینجاست اگر ورزش سیاسی نیست پس چرا یونان دید غیر ورزشی به این قضیه دارد و حرف و عمل آنها زمین تا آسمان متفاوت است؟!

دیدگاه
آخرین اخبار
بازار