پورمحمدی در دانشگاه تهران‌: هیچ نقشی در کرسنت نداشتم

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه هیچ نقشی در «کرسنت» نداشتم، گفت: امروز برای «کرسنت» حرف جدی داریم و باید پاسخ بدهند.

به گزارش جهان مانا، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در نشست دانشجویی در دانشکده فنی دانشگاه تهران در سخنانی، گفت: بنده پیوسته در مجموعه‌های دانشگاهی حضور داشته‌ام و به بسیاری از دانشگاه‌های ایران رفته‌ام.

وی افزود: جامعه‌ای که نقد و اعتراض کندو دیدگاه‌های خود را بدون نگرانی و لرزش زبان بگوید، جامعه مطلوبی است.

نامزد انتخابات ریاست ادامه داد: نقش دانشگاهیان در جامعه روشن است و هم پیشینه تمدنی داریم و انقلاب ما انقلاب فکری و مقوله انسانی است.

پورمحمدی تصریح کرد: اساس زندگی مسائل عاطفی و احساس، انسانی و رضایت درونی است که باید مورد توجه برقرار گیرد.

وی اضافه کرد: طبیعی است نقش دانشگاهیان و طلاب برجسته است و طبعاً با این مجموعه‌ها دم‌خورتر هستیم و قرابت بیشتری دارم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کرد: ما از ظرفیت نخبگی برخورداریم، آیا این ظرفیت در دانشگاه‌ها و مدارس در عرصه زندگی ورود کرده است؟

پورمحمدی با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله در انقلاب، مشارکت مردم است، اظهار کرد: امام خمینی از هر لحاظ با امام (ره) سال ۴۲ تفاوتی ندارد، امام سال ۴۲ قوی‌تر بود، امام سال ۵۷، چون مردم با او همکاری کردند، به موفقیت رسید.

وی تأکیدکرد: نقطه قوت کشور و جمهوری اسلامی، در عرصه جهانی مشارکت مردم است، با تمام قدرت سیاسی و رسانه‌ای و غیره، قدرت بازدارندگی آن به‌اندازه حضور مردم نیست.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: اگر دشمنان از تعرض به ایران هراس دارند، علاوه بر قدرت نظامی، به دلیل قدرت حضور مردم نیز هست.

پورمحمدی اظهار کرد: باید مشارکت صورت گیرد تا قدرت ملی ما ارتقا یابد.

وی افزود: ارزش‌های دینی را باید جدی تلقی کنیم و بر همین اساس حق نداریم ارزش‌های دینی را به زور به مردم تحمیل کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه‌داد: انقلاب ما با علم و تعقل آغاز شد و با تعقل هم ادامه پیدا کرد، شور، تعقل و عاطفه، انقلاب را بارور کرد، پای این انقلاب علم و تعقل بود.

پورمحمدی تصریح کرد: شهید مطهری پایه گذار این گفتمان اصیل بودند و اکنون نیز ادامه دارد، بنده خودم را جزو این گفتمان می‌دانم و تلاش کردم پای این گفتمان بمانم، نمی‌گویم صد در صد بوده، اما تلاشم را کرده‌ام.

وی تأکید کرد به بسیاری از بزرگان گفته‌ام که مسائل کشور را درست ببینیم و درست ببینید. اگر بنا باشد در این کشور بصیرت اندازه‌گیری شود باید ببینیم که چگونه نوشته‌ایم و چگونه گفته‌ایم به وقتش منتشر خواهم کرد که چه نوشته‌ام و چه تذکر‌هایی را دادم، اما من امنیت و آسایش مردم را می‌خواهم و به دنبال شهرت و موقعیت خودم نیستم.

وی گفت: یک شرایط حادی بعد از حادثه شهادت رییس جمهور پیش آمد و مقتضای شرایط کسانی که میتوانند کمک کنند به این عرصه آمدند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: پس از حادثه شهادت شهید رئیسی، با مشورت‌های زیاد به این صحنه آمدم. مهمترین مسئله کمک به مشارکت است. رهبری به این موضوع تاکید دارند و در ابتدای سال ۱۴۰۲ به این موضوع تاکید کردند و گفتند نیاز به اقتدار ملی داریم که مشکلات را در عرصه‌های خارجی و داخلی حل خواهد کرد.

وی گفت: امروز نظرسنجی‌ها میگوید آنچه که مطلوب است محقق نشد هدایت و قرار است جمهوری اسلامی به اتکای همه مردم پیش برود. کشور متعلق به ما نیست و برای همه مردم ایران است و همه آسایش و پیشرفت می‌خواهند. اصل، حفظ توسعه کشور و‌امنیت و دیدگاه مذهبی عامه مردم است که باید تأمین شود.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما حق نداریم گرایش‌های خود را به مردم دیکته کنیم. منِ روحانی مدافع ارزش‌های دینی هستم. من در سن نوجوانی بازداشت بودم و به دنبال کار‌های پنهانی بودم. زندگی ما اینچنین آغاز شد. ما باید ارزش‌های دینی را جدی تلقی کنیم.

وی ادامه داد: ما وظیفه داریم با عقلانیت جلو برویم که در قرآن بیش از ۵۰۰ بار از واژه عقل و ۸۰۰ باز از واژه علم استفاده شده است. انقلاب با علم و تعقل آغاز شد و پایه انقلاب علم و تعقل بود. امام و شهید بهشتی پایه گذار گفتمان اصیل انقلابی بودند و من هم مبلغ این گفتمان بودم و هستم.

پورمحمدی تصریح کرد: آنچه در ذهنیت بعضی هست ذهنیت القایی است. امنیت خوب است یا بد؟ اگر کسی وظیفه امنیتی را بر عهده گرفت در جهت امنیت یا خیانت به کشور است؟! اگر کسی برای کشور جنگید خادم است یا خائن؟ طوری صحبت می‌کنیم اگر کسی برای کشور امنیت آورد، برای شهادت خوب است!

وی ادامه داد: این حرف را کمونیست‌ها و مارکسیست‌ها می‌زدند. من به اصالت شما اعتقاد دارم، اما اشتباه نکنید. بیشترین حمله را چه کسانی به ما می‌کنند؟

پورمحمدی گفت: تفکر امنیتی و نظامی نباید حاکم شود. نباید شعار بدهیم، بنده صریح هستم. ریاست جمهوری برایم مهم است، اما امام و مردم و انقلاب برایم مهم‌تر است.

وی ادامه داد: سخت‌ترین مسئولیت‌ها را پذیرفتم. در دولت احمدی‌نژاد با اصرار و نهایتاً نظر رهبری قبول کردم. ایشان پیام دادند با آقا راجع‌به شما صحبت کردم و مسئولیت را پذیرفتم.

پورمحمدی تصریح کرد: رسماً نامه نوشتم و به وقتش منتشر خواهد شد که چه حرف‌ها و چه تذکراتی را برای کشور مطرح کرده‌ام. به احمدی‌نژاد گفتم کمکت می‌کنم، اما من در دولت شما نیام. در دانشگاه به احمدی‌نژاد اهانت کردند صریحا گفتم مخالفم و اجازه نمیدهم بی احترامی کنید با اینکه از دولت کنار گذاشته شدم.

وی گفت: آقای روحانی از من درخواست کرد تا در دولت حضور یابم، ۴ شب به تکمیل کابینه، گفتند وزیر دادگستری میخواهم و رییس قوه قضاییه تو را پیشنهاد داده است. اگر رییس‌جمهور شوم افتخار می‌کنم. سخت‌ترین دشمنان نظام دشمن من هستم. تنها فردی که در مقابل ضدانقلاب ایستاده است من هستم.

وی گفت: اگر کسی نظامی است آن را نقص ندانیم. من موافق رییس جمهور نظامی هستم به شرطی که تفکر نظامی را حاکم نکند. مردی که در مقابل دشمن ایستاده و جنگیده توانمند است. در دنیا مدیران امنیتی موفقی داریم که مردم نیز آن‌ها را دوست دارند. من ۸ سال اول قاضی بودم و با ضدانقلاب مبارزه کردم.

وی ادامه داد: بعد به وزارت اطلاعات آمدم و رفت و برگشت شد تا به وزارت رفتم. تنها وزارتی هستم که تابلوی وزارت دارم. من نماد اطلاعات و امنیت کشور هستم چراکه در همه جا حضور پیدا کردم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ۱۳ سال وزارت اطلاعات بودم که این ۱۳ سال ۱۰ سال آن مدیر اطلاعات خارجی بودم. اطلاعات خارجی شغل اطلاعاتی و نه امنیتی است. به وزارت کشور رفتم و اجتماعی‌ترین دوران مدیریت وزارت کشور مربوط به بنده بوده است.

پورمحمدی تصریح کرد: در وزارت کشور بعضی‌ها به من گفتند که تو میخواهی انقلاب رنگی راه بیاندازی!

وی گفت: من با صدای بلند می‌گویم که انقلابی کسی است که توان مقابله با آمریکا را داشنه باشد و توان مذاکره را داشته باشد و البته قدرت آن. ا داشته باشد. من با قدرتمندترین افراد دنیا مذاکره کردم. جمهوری اسلامی در دنیا قدرتمند است و کسی باید رییس‌جمهور شود که قدرت این میز را بشناسند. برجام را ناقص میدانم، اما با قدرت باز می‌گردم.

وی گفت: از ظریف‌های فراوان باید استفاده کنیم. توفیقات ظریف جایی بود که آقا ایشان هدایت را کردند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به نقش خودش در موضوع کرسنت اشاره ورد و گفت: کرسنت داستان بزرگ کشور است و خیلی خسارت به کشور وارد کرده است درباره کرسنت در مملکت حرف داریم.

وی گفت: آن آقا گفت ما درباره کرسنت حرف داریم! ما هم حرف داریم، من هیچ نقشی در کرسنت نداشتم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: فقط یک بخشی در یک دوره‌ای اطلاعات تکمیلی به دستم رسید، طبق ضوابط سازمانی به مراجع مختلف انتقال دادم. امروز برای کرسنت حرف جدی داریم و باید پاسخ بدهند.

پورمحمدی ادامه داد: یک پرونده دیگر را اسم بردند که اسمش را هم نمی‌دانست! این پرونده نیز قبل از من در سازمان بازرسی شروع شده بود، پول بسیار زیادی خرج کردیم، اطلاعات تکمیلی از خارج وارد کردیم، هزاران صفحه بود و چند صفحه را ترجمه کردیم، برای قوه قضاییه فرستادیم و منجر به محکومیت چهره‌های معروفی شد که اسم آن‌ها را نمی‌برم.

وی ادامه داد: آقایان اصلاح‌طلب که مسخره می‌کنند، جواب بدهند چرا از دلواپسی ناراحتیم؟ دلواپسی خیلی چیز خوبی است همه باید دلواپس باشیم. چرا دلواپسی را محکوم کردید؟ ما باید نگران کشور و آینده فرزندانمان باشیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: از خودستایی شرم دارم و دنبال ریاست‌طلبی نیستیم؛ اما فکر می‌کنم در این مجموعه‌ای که در معرض مردم قرار گرفتیم، کسی را نمی‌شناسم که بتواند کشور را از این مرحله عبور و بخشی از خواست ملت را جواب بدهد و بخشی از دغدغه‌های مردم را نیز برطرف کند.

پورمحمدی اضافه کرد: به آن‌ها احترام می‌گذارم و حرف‌های آن‌ها را حرف‌های خوبی می‌دانم، اما تجربه‌ها و توان و قدرت ساماندهی و برخی رویکرد‌های آن‌ها راهگشا نیست.

وی خطاب به دانشجویان حاضر در نشست، گفت: به من می‌خواهید رای بدهید یا ندهید، اما خواهش من این است که حتماً در انتخابات شرکت کنید، حتماً همه را دعوت کنید و حتماً بسیج شوید.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: به کم حضوری در انتخابات خوشحال نباشید، نگویید اگر مشارکت پایین باشد، کاندیدای ما پیروز می‌شود؛ این اشتباه است. همه باید برای مشارکت بالا بسیج بشویم، زیرا پیروزی ملت، پیروزی کشور و پیروزی انقلاب اسلامی است.

پورمحمدی با بیان اینکه مسئله امروز کشور، مشارکت و حضور ملی است و رهبر انقلاب نیز صریحاً به این مسئله تأکید کرده‌اند، گفت: باید در جهت مشارکت جدی باشیم تا موجب حضور و مشارکت مردم باشد. آنچه که در مشارکت مطلوب بوده است، تاکنون محقق نشده است.

وی اضافه کرد: قرار است جمهوری اسلامی برخواست همه مردم به‌پیش برود و همه مردم، ما نیستیم.

 

منبع: فارس
دیدگاه
آخرین اخبار
بازار