حمایت قاطع و تحسین‌برانگیز ژاوی از وینیسیوس

ژاوی، مربی بارسلونا، رفتارهای نژادپرستانه شب گذشته در ورزشگاه مستایا علیه وینیسیوس را به شدت محکوم کرد.

 

بارسلونا که هفته قبل در بازی برابر اسپانیول قهرمانی خود را قطعی کرد، فردا میهمان وایادولید، تیم هجدهم جدول خواهد بود. تیمی با مالکیت رونالدو نازاریو که خطر سقوط را به شدت حسی می کند. بارسا شنبه بازی خود را به سوسیداد باخت و شاید انگیزه لازم برای بازی فردا و ادامه فصل را نداشته باشد.

 
1877947

ژاوی در مورد بازی فردا گفت :«آنچه که در این روزها اتفاق می افتد این است که تیم هایی که بیشترین نیاز به پیروزی را دارند، نتیجه لازم را می گیرند. مانند اسپانیول مقابل رایو یا سوسیداد برابر ما در بازی قبلی. اما ما پیروزی می خواهیم  و بهترین تیم ممکن را برای برابر وایادولید به زمین می فرستم. سه امتیاز را می خواهیم و رقبای وایادولید شک نکنند که ما بهترین بازی را انجام خواهیم داد. فراموش نکنید که سوسیداد مدعی کسب سهمیه لیگ قهرمانان است و حریف کوچکی نبود.»

1878271

در این نشست از ژاوی سوالات زیادی در مورد نژادپرستی در اسپانیا و توهین های شب گذشته هواداران والنسیا به وینیسیوس مطرح شد. ژاوی در پاسخ گفت: «به طور کلی می‌گویم، متأسفانه مواردی از نژادپرستی در اسپانیا وجود دارد. متأسفم و این مایه شرمساری است. مایه تأسف است که در سال 2023 چنین اتفاقاتی می افتد و بدون توجه به نام بازیکن و باشگاه باید آن را محکوم کرد. مانند اتفاقی که دیشب درمورد وینیسیوس رخ داد و من هنوز واکنشی قاطعانه از والنسیا ندیده‌ام. ما باید نژادپرستی را یک بار برای همیشه ریشه کن کنیم.»

 
1878413

ژاوی ادامه داد: «در صورت رخ دادن مسائل نژادپرستی، مسابقه باید متوقف شود. من همیشه اینطور فکر می کنم. توهین ها در فوتبال پذیرفته شده اند و این تنها ورزشی است که در آن شاهد چنین اتفاقاتی هستیم. من چنین چیزی را در ورزش یا حرفه ای دیگر نمی بینم. یک نانوا یا یک روزنامه‌نگار، توهین نژادپرستانه را تحمل نمی کند و واکنش نشان می دهد. توهین وجود دارد چون محکومیت و جریمه ای قاطع برایش در نظر گرفته نمی شود. هیچکس مجبور نیست چنین شرایطی را تحمل کند. به یک کارگر ساختمانی توهین کن، آجر را روی سرت می اندازد. من مجبور نیستم توهین و وقاحت را در ساعات کاری خودم تحمل کنم و باید بگویی بس است. مسئله آموزشی است. شما باید به مردم آموزش دهید که قرار نیست در ورزشگاه ها توهین نکنند. هیچکس برای شنیدن فحش و توهین به ورزشگاه نمی رود. این برای جامعه مثبت نیست.»

ادعای وینیسیوس در مورد نژادپرست بودن اسپانیایی‌ها: «فکر نمی کنم درست باشد که بگوییم اسپانیا نژادپرست است، اما اقدامات نژادپرستانه وجود دارد و ما باید آنها را محکوم کنیم. ما در محیطی هستیم که به ما توهین می کنند و به ما می گویند تحمل کنید و واکنش نشان ندهید و این موردی است که برای وینیسیوس زیاد اتفاق می افتد. هر بازیکنی حق دارد در محیطی مساعد و راحت بازی کند.»

1878342

ژاوی دوباره از وینی دفاع کرد: «اینجا دیگر پیراهن مهم نیست. وینیسیوس قبل از اینکه بازیکن رئال باشد، یک انسان است. این دیگر فراتر از فوتبال است. من از وینیسیوس به عنوان یک انسان و یک بازیکن حرفه ای فوتبال دفاع می کنم. نمی فهمم چرا باید توهین ها را تحمل کنیم.»

اتفاق مشابه برای سامی اتوئو در بازی بارسا-ساراگوسا: »من آن روز در ورزشگاه روماردا نبودم و در خانه بازی را تماشا کردم. برای آن بازی مصدوم بودم. همان روز هم معتقد بودم بازی باید متوقف شود. این روند باید متوقف شود. مهم نیست بازیکن رئال باشید یا بارسا، این رفتار را باید محکوم کرد. غیر از فوتبال در ورزش دیگری چنین اتفاقاتی را می بینید؟»

منبع: ورزش سه
دیدگاه