کشتی قهرمانی جهان؛ زارع و یزدانی مسافر پاریس شدند

حضور ۲ ملی پوش ایران در فینال مسابقات جهانی در اوزان المپیکی ۲ سهمیه آزادکاران ایران را در پاریس قطعی کرد.

مسابقات مرحله نیمه نهایی کشتی آزاد قهرمانی جهان در سالن اشتارک آرنا شهر بلگراد برگزاری و سه نماینده ایران موفق به حضور در فینال مسابقات روز نخست شدند.

امیرمحمد یزدانی، حسن یزدانی و امیرحسین زارع فینالیست های روز نخست این پیکارها بودند. رضا اطری نیز با شکست برابر آزادکار ژاپنی حذف شد.

در حساس ترین دیدارهای مرحله نیمه نهایی حسن یزدانی و دیوید تیلور آمریکایی با شکست حریفان خود موفق به حضور در فینال مسابقات وزن ۸۶ کیلو شدند.

حسن یزدانی در مرحله نیمه نهایی مقابل شاپیف از ازبکستان با نتیجه ۱۰ بر صفر پیروز شد و به فینال قهرمانی جهان در وزن ۸۶ کیلوگرم رسید. یزدانی نخستین سهمیه المپیک کشتی ایران را نیز به نام خود ثبت کرد.

دیوید تیلور رقیب سنتی یزدانی نیز در این دوره از مسابقات مقتدرانه ظاهر شد و با ضربه عظمت دولتبکوف به فینال رقابت ها رسید. تیلور نیز نخستین سهمیه المپیک را برای کشتی آمریکا به دست آورد. حضور تیلور و یزدانی در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم قسمت ششم از دوئل این دو قهرمان بزرگ جهان است.

در پنج قسمت گذشته تیلور چهار بار و یزدانی یک مرتبه به پیروزی رسیده است. اکنون جهان کشتی در انتظار مچ اندازی این ۲ قهرمان در بلگراد صربستان است.

کسب سهمیه المپیک توسط این ۲ قهرمان حتی موجب شده تا کارشناسان از دوئل هفتم در پاریس نیز سخن به میان آورند.

همچنین در وزن المپیکی ۱۲۵ کیلوگرم امیرحسین زارع انتقام سختی از طاها آکگل ترکیه ای گرفت و موفق شد این عنوان دار جهان و المپیک را در مرحله نیمه نهایی رقابت ها با نتیجه چهار بر صفر شکست دهد. زارع با حضور در فینال مسابقات وزن ۱۲۵ کیلوگرم سهمیه کشتی آزاد ایران را در این وزن قطعی کرد. براساس اعلام اتحادیه جهانی کشتی سهمیه هر وزن به نام کشور است.

در چهار وزن نخست مسابقات قهرمانی جهان، ایران و آمریکا هر کدام سه فینالیست دارند. امیرمحمد یزدانی در وزن ۷۰، حسن یزدانی در وزن ۸۶ و امیرحسین زارع در وزن ۱۲۵ کیلوگرم فینالیست های ایران به شمار می روند. امیرمحمد در فینال وزن۷۰ کیلوگرم به مصاف زین رترفورد از آمریکا می رود و حسن یزدانی نیز یک دیدار کلاسیک با دیوید تیلور دارد. زارع نیز به مصاف گنو پتریاشویلی از گرجستان می رود.

نماینده آمریکا در وزن ۶۱ کیلوگرم نیز به فینال رسیده است اما رضا اطری نماینده ایران در این وزن با شکست برابر آزادکار ژاپنی حذف شد. آمریکا در وزن ۱۲۵ کیلوگرم نیز یک نماینده در دیدار رده بندی دارد.

با توجه به نتایج روز نخست به نظر می رسد که رقابت اصلی بین ایران و آمریکا برای قهرمانی تیمی است تیم ایران در روز نخست این مسابقات و در بهترین حالت ۷۵ امتیاز تیمی کسب خواهد کرد و در بدترین حالت ۶۰ امتیاز دارد. تیم آمریکا نیز در بهترین حالت ۹۰ امتیاز و در بدترین حالت ۷۰ امتیاز را می گیرد.

با توجه به عدم محاسبه امتیازات تیمی روس ها، ایران و آمریکا شانس اصلی قهرمانی در این دوره از مسابقات به شمار می روند. تیم آمریکا سال گذشته به عنوان قهرمانی و ایران نایب قهرمان شد.

 

منبع: ایرنا
دیدگاه