محمد ترکاشوند کارشناس والیبال؛

نمی‌شود کسی را به زور به تیم ملی آورد/ شرایط موسوی و غفور را نمی‌دانیم

ستاره سابق والیبال ایران در مورد غیبت امیر غفور و سید محمد موسوی در اردوی تیم ملی والیبال گفت: این بچه‌ها زحمات زیادی برای والیبال کشیده‌ و خاک والیبال را خورده‌اند. توقع جامعه این است که در این شرایط بیایند و به تیم ملی کمک کنند اما نمی‌دانیم شرایط این بازیکنان چگونه است.

به گزارش جهان مانا، مرحله مقدماتی لیگ ملت‌های سال ۲۰۲۴ در گروه مردان از ۱۶ خرداد تا سوم تیرماه سال جاری پیگیری می‌شود و با معرفی تیم‌های صعود کننده به مرحله نهایی به پایان خواهد رسید. در پایان این مرحله رنکینگ فدراسیون جهانی به روز می‌شود و چهار تیم برتر از این طریق سهمیه المپیک را به دست می‌آورند.

اردوهای تیم ملی هم مدتی است آغاز شده و مائوریسیو موتا پائز سرمربی تیم ملی هم از پنجم اردیبهشت ماه وارد تهران شده است و در اردوهای تیم ملی حضور دارد.

محمد ترکاشوند، مربی و کارشناس والیبال در مورد پیگیری تمرینات تیم ملی و ارزیابی خود از رقابت‌های لیگ ملت‌ها گفت: تیم‌ها با نفرات اصلی به لیگ ملت‌ها می‌آیند چون سال، سال المپیک است و یکسری تیم‌ها مثل ما هم باید سهمیه بگیرند. بنابراین کار سختی داریم اما کسب سهمیه دور از انتظار نیست. ما ایرانی‌ها همیشه نشان داده‌ایم مرد روزهای سخت هستیم و این پتانسل را داریم که کارهای سخت را به سرانجام برسانیم.

او ادامه داد: با آمدن آقای پائز انگیزه بچه‌ها هم بالاتر رفته است و تمرینات را جدی‌تر دنبال می‌کنند. ممکن است نسبت به سال گذشته چند بازیکن‌مان را از دست داده باشیم، چند نفر نیامده و چند نفر هم خداحافظی کرده باشند اما باز هم می‌توان تیمی منسجم، هماهنگ و یکدست را راهی مسابقات کرد.

نمی‌شود کسی را به زور به تیم ملی آورد

ترکاشوند در مورد حضور نیافتن موسوی و غفور در تیم ملی گفت: نمی‌شود بازیکنان را به زور به اردوی تیم ملی آورد. تا کسی دلش نباشد و از نظر روحی، روانی آمادگی لازم برای بازی در تیم ملی را نداشته باشند، به نظرم کارایی مفید را نخواهد داشت. باید با رضایت کامل و شرایط روحی، روانی ایده‌آل باشد تا کارایی لازم را داشته باشد.

او با بیان اینکه یک جلسه تمرینات تیم ملی را از نزدیک دیده‌ام، ‌اکید کرد: بازیکنان خیلی باانگیزه و شاداب تمرین می‌کردند. جوانان باانگیزه‌ای داریم که تازه به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند و آینده‌ والیبال ما هستند. شاید بخاطر این تغییر نسل آسیب‌هایی ببینیم اما خیلی سریع می‌توانیم به شرایط ایده‌آل گذشته برگردیم چون والیبال ما بخاطر این جوان‌ها پتانسیل دارد.

تمرین تیم ملی والیبال ایران

جامعه توقع دارد موسوی و غفور به تیم ملی کمک کنند اما شرایط‌شان را نمی‌دانیم

این مربی والیبال در واکنش به اینکه به موسوی و غفور به دلیل غیبت در اردوی تیم ملی در شرایط حساس کنونی نقد می‌شود، گفت: اگر برای صعود یک درصد هم شانس داشته باشیم باید تمام توانمان را بگذاریم تا آن روزنه کوچک را از دست ندهیم. بالاخره این بچه‌ها زحمات زیادی برای والیبال کشیده‌ و خاک والیبال را خورده‌اند. توقع جامعه این است که در این شرایط بیایند و به تیم ملی کمک کنند اما نمی‌دانیم شرایط این بازیکنان چگونه است. آیا واقعا توان دارند یک سال مداوم در تیم باشگاهی و ملی کار کنند؟ بالاخره شاید سال‌های آخر والیبالشان باشد و بخواهند با شرایط ایده‌آلی از دنیای حرفه‌ای خداحافظی کنند. ما نمی‌دانیم شرایط‌شان از نظر آمادگی، روحی و جسمی چگونه است.

او ادامه داد: ممکن است آسیب‌دیدگی‌های کهنه‌ای داشته و نیاز به ریکاوری داشته باشند تا بعد از آن برای بازی در تیم باشگاهی آماده شوند. ممکن است در تیم ملی آن آسیب، شرایط را برایشان بدتر کند و کارآیی و توان لازم را نداشته باشند. در ذهن‌ها از غفور و موسوی بازی خوب وجود دارد و همیشه در اوج خودشان بوده‌اند اما اینکه در این برهه هم بتوانند در آن شرایط ایده‌آل باشند، ریسکی است که اگر بپذیرند و تیم صعود نکند، ممکن است از نظر روحی شرایط بدی پیدا کنند و افکار عمومی نسبت به آنها بد شود، بنابراین نمی‌خواهند عقبه‌ خود را هم خراب کنند.

ترکاشوند افزود: باید به آنها حق هم بدهیم. این بازیکنان ۱۷، ۱۸ سال است که در اردوی تیم ملی هستند. سخت و دشوار است و فشار روحی و روانی و جسمی دارد. بخاطر همین نباید توقع زیادی داشته باشیم. سلامتی بیشتر از همه چیز اهمیت دارد. هر چند تیم ملی شرایط متفاوتی دارد و باید جانمان را هم برای تیم ملی بدهیم اما نمی‌توانیم برخی واقعیت‌ها را انکار کنیم.

سال گذشته مسیر درستی نرفتیم

ترکاشوند در واکنش به اینکه اگر تیم ملی به المپیک صعود نکند، غایب بزرگ ورزش ایران در بازی‌های پاریس خواهد بود، بیان کرد: قطعا همینطور است. متاسفانه سال گذشته مسیر درستی را نرفتیم و کارمان به اینجا کشید که شرایط برایمان سخت شد اما این بچه‌ها زرنگ هستند و پتانسیل خودشان را در این برهه می‌دانند که آیا می‌توانند کمک کنند یا نه. این بچه‌ها با خودشان حساب و کتاب می‌کنند چون توقع جامعه و فشار زیاد است و اگر به این مهم دست پیدا نکنند، ممکن است با خاطرات بد و تلخی خداحافظی کنند که هر کسی چنین شرایطی را نمی‌پسندد. من خودم در اوج از تیم ملی خداحافظی کردم و همیشه سعی کردم خاطره خوبی در اذهان عمومی داشته باشم. اگر در دوران افت خداحافظی می‌کردم شاید نمی‌توانستم هیچوقت خودم را ببخشم.

 

می‌خواهیم سایپا را به شرایط ایده‌آل برسانیم

ترکاشوند در بخش دیگر این گفت‌وگو به قبول سرمربیگری تیم سایپا که با خرید امتیاز تیم هورسان فصل آینده در لیگ برتر حضور خواهد داشت، اشاره و بیان کرد: صحبت‌ها و توافقات اولیه انجام شده است و طی امروز و فردا قرارداد نهایی می‌شود تا به امید خدا کار را شروع کنیم هر چند کار سختی داریم. سایپا در چند سال گذشته ته جدول بوده است. تیم به دسته یک سقوط کرد و شرایط روحی، روانی خوبی ندارد. متاسفانه شاید در جامعه والیبال اینگونه جا افتاده باشد که چون این تیم چند سالی است افت داشته و شرایط پولی خوبی نداشته مثل سال‌های گذشته است اما آمده‌ایم کمک کنیم، ذهنیت را درست کنیم و تیم خوبی را ببندیم که در شان سایپا باشد.

او ادامه داد: سایپا نزدیک به ۹ قهرمانی در لیگ برتر دارد و باشگاه ریشه‌داری است که به والیبال خدمات زیادی داده است. امیدوارم باز این باشگاه را با درایت آقای محمدی که ورزش را به خوبی درک می‌کند، به شرایط ایده‌آل برسانیم. دنبال این هستیم اعتمادسازی کنیم تا نام سایپا را به قله برسانیم.

ترکاشوند در پایان گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: برای تیم ملی آرزوی موفقیت می‌کنم. امیدوارم به المپیک صعود کند و دل مردم شاد شود. مردم دلشان به ورزش خوش است. با برد ورزش شاد و با باخت آن ناراحت می‌شوند. والیبال هم جزو رشته‌هایی است که دل مردم را به دست آورده و قلب‌شان برای آن می‌تپد. امیدوارم بچه‌ها واقعیت و شرایط‌شان را درک کنند و بدانند در جایگاهی به نام تیم ملی هستند و بجنگند تا به این مهم دست پیدا کنیم و المپیکی شویم.

 

منبع: ايسنا
دیدگاه