تیم فوتبال زیر ۱۸ سال دختران ایران چگونه قهرمانی تورنمنت کافا شد؟

سرمربی تیم ملی فوتبال دختران زیر ۱۸ سال ایران با تاکید بر اینکه کار سختی در تورنمنت کافا داشتیم گفت: هدفمان کسب عنوان قهرمانی بود که موفق شدیم با شکست رقبا این جام را به دست بیاوریم.

به گزارش جهان مانا، تیم ملی فوتبال دختران کمتر از ۱۸ سال ایران در مسابقات کافا که به میزبانی شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد با کسب ۳ پیروزی و یک تساوی با اقتدار عنوان قهرمانی را به دست آورد.

شاگردان مریم جهان نجاتی در این دوره از مسابقات با تیم‌های قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان همگروه بودند. تیم ملی دختران ایران در جریان این رقابت‌ها ابتدا ۴-۲ ازبکستان را شکست دادند و سپس ترکمنستان را با ۷ گل از پیش رو برداشتند؛ در برابر تاجیکستان نیز با ۵ گل به برتری رسیدند و آخرین بازی شان مقابل قرقیزستان با تساوی یک بر یک جام قهرمانی را بالای سر بردند.

مریم جهان نجاتی سرمربی تیم ملی فوتبال دختران کمتر از ۱۸ سال ایران در گفت وگو با خبرنگار مهر درخصوص کیفیت این دوره از رقابتها اظهار داشت: «کافا» تورنمنت قهرمانی آسیای مرکزی است که در سال‌های اخیر سابقه برگزاری در رده‌های سنی جوانان، امید و فوتبال زنان را دارد. این دوره هم در رده سنی دختران زیر ۱۸ سال مسابقات را برگزار کرد که تیم ایران با تیم های ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و قرقیزستان همگروه بود.

وی افزود: مقابل اکثر رقبا خوب بازی کردیم و در نهایت موفق شدیم عنوان قهرمانی را به دست بیاوریم. سخت‌ترین رقیب ما تیم ازبک بود. تلاش ما همواره این بود که بتوانیم فاصله‌ خودمان را با تیم ازبکستان کاهش بدهیم و تورنمنت کافا قطعا بهترین فرصت برای کار بود. مقابل ازبک‌ها بازیکنان ما عملکرد خیلی خوبی داشتند و موفق شدند بازی که ۲ بر صفر باخته بودند را ۴ بر ۲ پیروز شوند. در پایان این تورنمنت نیز سمیه اسماعیلی عنوان برترین بازیکن زمین را به دست آورد که اتفاق خوبی بود و نشان داد تیم آماده‌ای در مسابقات داشتیم.

تیم فوتبال دختران زیر 18 سال ایران

جهان نجاتی در پاسخ به این پرسش که چه عاملی باعث موفقیت تیم شما شد؛ گفت: حدود دو سال است که سرمربی تیم جوانان هستم در این مدت با توجه به اینکه قوانین AFC تغییر کرد ما بازیکن های رده نوجوانان را به رده جوانان آوردیم. در این مدت اکثر بازیکنان را در مسابقات لیگ زیر زره‌بین داشتیم تا بتوانیم استعدادهای خوب را شناسایی کنیم. ۳۳۰ بازیکن در لیگ برتر حضور دارند که عدد کوچکی است و از این تعداد هم فقط ۳۰ بازیکن هستند که در رده سنی جوانان به حساب می‌آیند.

سرمربی تیم ملی دختران زیر ۱۸ سال ادامه داد: از بین این ۳۰ بازیکن هم شاید فقط به ۴ نفر از آنها در طول بازیهای لیگ بازی برسد چون اکثرا مربی‌های لیگ برتری به دنبال نتیجه هستند و این فرصت را کمتر در اختیار بازیکن‌های کم تجربه قرار می‌دهند. شناسایی استعدادها در چنین شرایطی کار دشواری است ولی خوشبختانه ما موفق شدیم نفرات خوبی را به اردو دعوت کنیم و در مسابقات هم خوش بدرخشدیم. در حال حاضر درهای تیم ملی به روی بازیکنان جوان لیگ باز شده است.

وی با بیان اینکه تیم جوانان پشتوانه تیم ملی بزرگسالان است؛ گفت: برای تیم زحمت زیادی کشیده شده چون قرار است این بازیکنان در آینده نزدیک در رده سنی بزرگسالان و با رقبای قدری رقابت کنند. در تورنمنت کافا این بازیکنان توانایی خودشان را به خوبی نشان دادند و موفق شدند جام قهرمانی را بار دیگر به ایران بیاورند.

جهان نجاتی در پایان در واکنش به این که فدارسیون چه برنامه‌ای برای آینده این تیم دارد؟ توضیح داد: مسابقات جوانان آسیا را داریم که اسفند برگزار خواهد شد. هدف ما حضور پر قدرت در این رقابتهاست. البته هنوز قرعه کشی این رویداد آسیایی برگزار نشده است اما قطعا با مشخص شدند برنامه مسابقات اردوها و بازیهای تدارکاتی لازم را برای موفقیت در این رقابتها آغاز خواهیم کرد.

 

منبع: مهر
دیدگاه