جواز حضور در لیگ نخبگان آسیایی برای استقلال و پرسپولیس

با پایان رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران ۲ تیم مطرح پایتخت جواز حضور مستقیم را در لیگ نخبگان آسیا کسب کردند.

به گزارش جهان مانا، بیست‌وسومین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران با کسب عنوان قهرمانی تیم پرسولیس و نایب قهرمانی استقلال به پایان رسید. تیم سپاهان اصفهان نیز در جایگاه سوم این مسابقات قرار گرفت. با پایان این لیگ ۲ تیم مطرح پایتخت موفق به کسب سهمیه اولین دوره لیگ نخبگان آسیا شدند.

لیگ نخبگان ورژن جدیدی از لیگ قهرمانان آسیا است که متفاوت از دوره‌های گذشته برگزار خواهد شد. بنا به اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا ۱۲ تیم از غرب و ۱۲ تیم از شرق آسیا در این مسابقات با هم به رقابت خواهند پرداخت.

در لیگ نخبگان آسیا، عربستان سه سهمیه مستقیم دارد و کشورهای ایران و قطر ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه در پلی‌آف دارند.

سپاهان در صورت کسب عنوان قهرمانی در جام حذفی به سهمیه پلی‌آف می‌رسد و در غیر اینصورت به عنوان تیم سوم به رقابت‌های سطح ۲ آسیا خواهد رفت. با قهرمانی سپاهان راه تراکتور برای سطح ۲ آسیا هموار خواهد شد.

حضور ۲ تیم مطرح فوتبال ایران در آسیا احتمال برگزاری شهرآورد آسیایی فوتبال ایران را بیش از پیش خواهد کرد. تا پیش از این تیم‌های استقلال و پرسپولیس شهرآورد آسیایی را تجربه نکرده بودند. البته سومین شهرآورد تهران برای تعیین نماینده کشورمان در جام باشگاه‌های آسیا بود که با تساوی بدون گل به پایان رسید و پرسپولیس در نهایت با قهرمانی در مسابقات انتخابی آسیا نماینده ایران در جام باشگاه‌ها شد.

در دور گروهی مسابقات لیگ نخبگان به این شکل برگزاری می شود که ۱۲ تیم غرب در این مرحله ۸ بازی با ۸ تیم مختلف انجام می‌دهند و در پایان تیم های اول تا هشتم از ۱۲ تیمی که باهم رقابت کردند راهی مرحله یک هشتم نهایی لیگ نخبگان می شوند. با این شیوه از برگزاری مسابقات احتمال تقابل سرخابی‌ها در قاره کهن ۲ به یک خواهد بود.

این مسابقات از سپتامبر پیش رو(شهریوماه) آغاز می‌شود و در ماه می سال آینده یعنی (اردیبهشت ماه) به پایان می رسد.

استقلال و پرسپولیس سابقه زیادی در جام باشگاه‌ها و لیگ قهرمانان آسیا دارند. پرسپولیس نخستین نماینده ایران در آسیا بود که در مسابقات سال ۱۹۶۹ در یک گروه چهار تیمی موفقیتی کسب نکرد و با حذف به کار خود پایان داد. این تیم با وجود سابقه طولانی در جام باشگاه‌های آسیا تنها به سه عنوان سومی بسنده کرده است.

البته پرسپولیس در لیگ قهرمانان ۲ دوره موفق به حضور در فینال شد اما همچنان حسرت قهرمانی دارد. تیم استقلال تهران با ۲ قهرمانی، ۲ عنوان قهرمانی و یک عنوان سوم را در کارنامه دارد.

پاس تهران نیز دومین قهرمان ایرانی جام باشگاه‌ها است.

 

منبع: ایرنا
دیدگاه
آخرین اخبار
بازار