روحانی: کرونا هر آن و هر کجا ممکن است شعله ور شود؛ حواسمان جمع باشد

درآمد شرکت‌های دانش بنیان در سال ۹۸ حدود ۱۳هزار میلیارد تومان بوده است

رییس جمهوری افزایش تعداد پارک‌های علم و فناوری را بسیار ارزشمند عنوان کرد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته ۱۳ هزار میلیارد تومان فروش محصول داشته‌اند.

به گزارش جهان مانا به نقل از ایرنا، حسن روحانی عصر دوشنبه در جلسه هم‌اندیشی با روسای پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، پارک‌های علم و فناوری را سرمایه بسیاربزرگ برای کشور دانست و گفت: این پارک ها یک سرمایه بزرگ پنهان هستند و به تدریج برای مردم آشکار می‌شود که فعالیت‌ آنها چقدر می‌تواند در اقتصاد دانش‌بنیان، در اشتغال دانشجویان و افراد تحصیل‌کرده و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های تأثیرگذار باشد.

وی با تاکید بر این که علم و دانش و فناوری‌ را باید به دست مصرف کننده نهایی برسانیم، تصریح کرد: باید آرام آرام ارزشمندی دانشگاه‌های کشور بر این مبنا باشد که این دانشگاه چند پارک علم و فناوری دارد و چگونه می‌توانند علم را از طریق این پارک‌ها به بازار برسانند.

رییس جمهوری گفت: معمولا دانشگاه‌های ما در علم، دانش و تحقیقات کارهای بزرگی انجام داده و افراد زیادی را پرورش می‌دادند. گاهی می‌شد ارتباط فرد تحصیل‌کرده و یا محقق با مصرف‌کننده نهایی مشخص نبود و بنابراین دانشگاه به بخش تولید، اتصال نداشت و تولید هم به مصرف نهایی، اتصال نداشت، اما امروز شاهد یک حرکت بسیار خوب در این زمینه هستیم.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به گزارش پارک‌ علم و فناوری استان مرکزی گفت: یک هزار و ۸۰ نفر تحصیل‌کرده در این پارک شاغل هستند و این تنها یکی از پارک‌های علم و فناوری کشور بود و البته پارک‌های بزرگتری هستند که فعال هستند و اشتغال زیادی هم دارند.

رییس جمهوری گزارش‌ پارک علم و فناوری اصفهان را جالب توصیف کرد: در این پارک بخشی که محصولی را تولید می‌کند، محصول خود را تا مصرف‌کننده نهایی دنبال می‌کند. این خیلی مهم است که تولید را چگونه پایش و نظارت کنیم که آیا جایی انبار می‌شود، سوء استفاده می‌شود، فروشگاهی این را به قیمت نامناسب عرضه می‌کند و اینکه واقعاً به مصرف‌کننده نهایی یا دلال عرضه می‌شود.

روحانی گفت: پارک‌های علم و فناوری در مجموع از نظر درآمد و هم از نظر اشتغال شتاب خوبی داشته‌اند به طوری که از سال ۹۲ تا امروز پارک‌های علم و فناوری ۱۹ درصد افزایش یافته و تعداد آن از بیش از ۳۰ پارک به ۴۳ پارک رسیده‌ که پیشرفت بسیار خوبی است.

رییس جمهوری افزود: اینکه یک پارک علم و فناوری کار تحقیقاتی خود را با شرکت‌های در اختیار به محصول رسانده است بسیار ارزشمند است و این پارک فناوری با سامانه‌ای که تولید کرده می‌داند که محصول تولیدی در کدام فروشگاه به فروش رسیده است و آن فروشگاه به چه مشتری‌هایی و با چه قیمت‌هایی تحویل داده است.

رییس جمهوری گفت: بسیار ارزشمند است که بتوانیم زنجیره را از کلاس درس تا پایان که به مصرف کننده می رسد، کنترل کنیم.

روحانی بیان کرد: علم و دانش را برای جایگاه، شرف و عظمت خود می‌خواهیم. البته علم خود شرف وعظمت است اما وقتی علم و فناوری را برای حل کردن مشکلات و نیازمندی‌های جامعه می خواهیم باید ببینیم آنچه تولید می‌کنیم چگونه به دست مصرف کننده می‌رسد.

رییس جمهوری با بیان این که افزایش تعداد پارک‌های علم و فناوری بسیار ارزشمند است، گفت: از نظر درآمدزایی این شرکت‌ها حرکت خوبی داشته اند؛ وزیر علوم هم گزارش داد که شرکتهای دانش بنیان در پارکهای علم و فناوری در سال گذشته ۱۳ هزار میلیارد تومان فروش محصول داشته‌اند.

وی با بیان اینکه امروز در بخش نانو و بیو بازار خوبی برای صادرات داریم، گفت: کرونا یک معضل و مشکل بزرگی برای همه جوامع انسانی است. برای ایران هم به همین صورت مشکلات زیادی درست کرده است. ما وقتی می‌گوییم کرونا؛ به فکر سلامت جسم و به فکر بازار و اقتصاد می افتیم. البته این دو خیلی مهم است اما مسائل مهم دیگری هست که کرونا آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

رییس دولت تدبیر و امید ارتباطات اجتماعی خانواده‌ها، اقوام و دوستان را از موضوعاتی عنوان کرد که تحت تاثیر کرونا قرار گرفتند و افزود: ماه رمضان و عید نوروز تحت تاثیر قرار گرفته است. شب‌های ماه رمضان، جلسات انس، معنویت و افطار که برای مردم ما از لحاظ معنوی و از لحاظ سلوک زندگی بسیار مهم بود همه اینها با مشکلاتی امسال مواجه شده است.

روحانی اظهار داشت: ویروس کرونا توانسته است زندگی بشر را تحت تاثیر قرار دهد. این هم واقعا عظمت و قدرت طبیعت و قدرت خداوند است که یک موجود ریز پنهان نادیدنی از یک نقطه‌ای می‌تواند فعالیت خود را شروع کند و در حدود یک ماه سراسر جهان را تحت تاثیر قرار بدهد. امروز کشوری نیست که تحت تاثیر این مشکل نباشد و همه کشورها با مشکلاتی مواجه شدند و این یک مقداری باعث تنبه و بیداری ما شده است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: قرآن می‌گوید هر چند شما به دانش علم نزدیک بشوید دانش علم بشر کلا اندک است. چه زمانی فکر می‌شد ۱۰ سال پیش، یک سال پیش، حتی چند ماه پیش که یک ویروس می‌تواند سلامت جامعه، زندگی جامعه، ارتباطات جامعه، اقتصاد جامعه، سیاست را این چنین تحت تاثیر قرار دهد.
وی اضافه کرد: ضمن این که این ویروس مشکلات فراوانی را برای ما به وجود آورده است در عین حال یک فضا و فرصت خاصی هم برای فعالیت ما ایجاد شده است.

روحانی تاکید کرد: پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان با همه قدرت از روز اولی که با این ویروس ما مواجه شدیم به میدان آمدند و برای تامین نیازمندی‌هایی که داریم در بخش ضد عفونی، تشخیص، پیشگیری، مراقبت و درمان وارد شدند. در برخی از زمینه‌ها مثل درمان اصلا خود دنیا هم هنوز در مراحل اولیه است.

وی تصریح کرد: برخی از پارک‌های علم و فناوری تلاش می‌کنند حتی از داروهای گیاهی برای مهار این ویروس استفاده کنند. با دلاوری و شجاعت این کار شروع شده است. با این حال معمولا درمان زمان بر است و تا وقتی که ما به یک نتیجه واقعی و نهایی برسیم زمان می‌برد.

برای درمان کرونا و تولید واکسن‌ آن ما هم رقابت می‌کنیم

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: شناخت ما نسبت به این ویروس در طول جهان چند ماه بیشتر نیست و از وقتی اسم این ویروس از پایان سال ۲۰۱۹ آشکار شد، تا امروز زمان زیادی نیست. بنابراین برای درمان زمان نیاز است و برای واکسن هم زمان بیشتری نیاز است.

وی با بیان اینکه کار در همه زمینه‌ها آغاز شده، گفت: مراکزی هستند که به طور ویژه روی واکسن کار می کنند. اگر به محصول برسیم کار بزرگی است و همه دنیا هم این کار را می‌کنند یعنی مسئله درمان کرونا یا واکسن یک رقابت جهانی است و ما وارد یک رقابت جهانی شدیم.
روحانی گفت: تمام کشورهای دنیا به خصوص کشورهای پیشرفته تلاش می‌کنند به نتیجه برسند و ما هم داخل این رقابت هستیم و اگر بتوانیم زودتر از دیگران به نتیجه برسیم از لحاظ افتخار، سلامت و نجات بشر و اقتصاد چقدر برای ما مهم است.

پارک‌های علم و فناوری در تامین نیازمندی‌های مقابله با کرونا تقسیم کار کنند

روحانی افزود: در داستان ویروس کرونا که نیازمندی‌های زیادی داریم و باید تقسیم کاری انجام دهیم. شرکت‌های دانش بنیان که بیشتر در زمینه ماسک، کیت تشخیص و دستگاه تنفسی کار کردند آنها را بیشتر تقویت کنیم و از ۴۳ پارکی که الان در بخش‌های مختلف فعال هستند، هر کدام در یک بخش بیشتر فعال شوند.

رییس جمهوری ادامه داد: در بعضی از استان‌ها مثلا بیشتر روی ماسک کار می‌کنند. در یکی دیگر از استان‌ها روی ونتیلاتور و دستگاه تنفسی بیشتر کار کردند و تولید خوبی داشتند که حتی در آینده می‌تواند صادر کننده باشد.

وی اضافه کرد: بعضی از شرکت‌ها روی دستگاه‌های اسکن کار می کردند آن هم می‌توانیم به نقطه ای برسیم که صادرکننده باشیم. در تولید کیت‌ها چند شرکت دانش بنیان و پارک‌ها اعلام کردند که روی کیت تشخیصی کار می‌کنند بنابراین باید تقسیم کار داشته باشیم که آنهایی که بیشتر در یک زمینه کار کردند آنها را تقویت کنیم و کاری که الان عقب‌تر است به پارک دیگری بدهیم که آنها می‌توانند در این زمینه این کار را انجام دهند.

روحانی ادامه داد: آقای دکتر ستاری اعلام کرد که در کیت سرولوژی توان صادرات داریم و بحث شده است که نیازهای داخلی را تامین کند و ما بتوانیم در همین کیت‌های آنتی بادی صادر کننده باشیم یا در کیت‌های تشخیصی در آینده بتوانیم همه نیازها را رفع کرده و حتی صادر کننده باشیم یا در مواد ضدعفونی و شوینده به نقطه‌ای رسیدیم که تمام نیازمندی‌های کشور را به خوبی می‌توانیم رفع کنیم و حتی صادرکننده باشیم.

رییس جمهور گفت: امروز اکثر نیازها در داخل تولید می شود که این قدرت علمی و خودکفایی و اقتصاد دانش بنیان کشور است که توانسته این حرکت خوب و این غیرت مومنانه ملی یک ملت را به نمایش بگذارد که از همان روزی که متوجه شدند که مردم گرفتار این ویروس شدند تمام توان خود را به کار گرفتند.

وی افزود: تعدادی از شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌ها را باید در بخش تشخیص کار کنند و بخشی در تولید تجهیزاتی که مورد نیاز است، کار کنند که البته آن تجهیزات بیشتر در بخش مراقبت است. در بخش مراقبت ونتیلاتور و در بخش تشخیص و مراقبت سی تی اسکن نیاز داریم. بعضی‌ها در بخش درمان بود که به نظر من هنوز قدم‌های اولیه است که برمی‌داریم که باید تلاش کنیم که به نتیجه برسیم.

روحانی اظهارداشت: امروز کار شرکت‌های دانش بنیان بسیار ‌ارزشمند است که البته کار این شرکت‌ها تنها مسائل بهداشتی و تشخیص ویروس کرونا نیست. کارهای بسیار عظیم و بزرگی دارند که با بسیاری از کارهای آنها آشنا هستم و می دانم که کار عظیم و بزرگی را انجام می‌دهند.

وی تاکید کرد: باید کاری کنیم که بخش خصوصی و تولید کننده تشویق شود که بداند برای آینده صنعت، خدمات و تولید خود باید به شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علمی و فناوری متصل شود. آنها باید متقاضی و درخواست کننده باشند و شرکت‌های ما طرح‌های جدید را به آنها ارائه کنند و خود شرکت‌ها باید سرمایه گذار اصلی در این زمینه باشند.

روحانی گفت: اگر این اتصال بین دانشگاه و پارک و کارخانه و تولیدکننده کاملا برقرار شود، هم تولید کننده نفع می‌برد وهم دانشگاه تشویق می‌شود و می‌داند چه علم و دانشی مهمتر است که روی آنها سرمایه گذاری کند و هم شرکت‌های دانش بنیان.

رییس جمهور افزود: کار بعدی که ما الان باید با آن مواجه شویم مسئله تبعات اقتصادی است. که در این تبعات اجتماعی و اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان باید به میدان بیایند. این که ما به مردم می گوییم بیشتر در خانه بمانید و کمتر خارج شوید برای این است که اگر ما بتوانیم نیازمندی‌های آنها را که در خانه هستند تامین کنیم و بتوانند نیازهای خود را به فضای مجازی منتقل کنند و ما بتوانیم از طریق فضای مجازی به آنها اطلاع دهیم و نیازمندی‌های آنها را تامین کنیم کار بزرگی در صحنه تبعات اقتصادی کرونا انجام دادیم.

وی ادامه داد: کرونا مشکلاتی برای ما ایجاد کرده که شاید با این مشکلات تا چند ماه دیگر مواجه باشیم نمی دانیم پایان کرونا چه ماه و روزی است که خیلی زود است راجع به این مساله الان حتی در سطح دنیا صحبت کنیم. بنابراین باید به تبعات کرونا هم توجه کنیم. به اقتصاد پساکرونا هم باید توجه کنیم که پارک های فناوری و علمی باید در این زمینه فعالیت کنند.

روحانی گفت: البته در بحث روابط اجتماعی با وجود کرونا خیلی کارها می شود انجام بگیرد. الان برخی دانشگاه‌ها و دانش‌بنیان شروع به این کار کردند که چه سامانه‌هایی می شود تولید کرد و با آنها چگونه بتوانیم روابط اجتماعی را تنظیم کنیم و حتی بتوانیم تشخیص از راه دور را انجام دهیم.

وی خطاب به شرکت‌های دانش بنیان و پارک های علمی و فناوری گفت: در این ایام واحدهای تولیدی غالبا بسیار خوب عمل کردند و البته پارک های ما هم قاعدتا به همین صورت عمل کردند. یعنی به پروتکل‌های بهداشتی عمل کردند و در بسیاری از مراکز تولیدی افراد مبتلا خیلی کم داریم یعنی افرادی که گرفتار شدند و به بیمارستان مراجعه کردند عدد آنها پایین است. بعضی شرکت‌های بزرگ به ما اعلام کردند که حتی یک نفر از کارکنان، کارگران، ‌مهندسان و مدیران آنها در این مدت دچار مشکل نشدند و به بیمارستانی مراجعه نکردند که این خیلی مهم است که نشان می دهد مراقبت دقیقی انجام گرفته است.

بحثی که در تولیدات شما بود برای تب سنج های راه دور همه این وسایل و ابزاری است که در تشخیص می تواند به ما کمک کند و نگذاریم که آلودگی توسعه پیدا کند یا محیط هایی که ضدعفونی می کنید خیلی به ما کمک می کند که جلوی ابتلا را بگیریم. این که خوشبختانه در این دو هفته اخیر ما تعداد افراد فوتی ما دورقمی شد و از سه رقمی به دورقمی خبر خوبی بود که امیدواریم روز به روز هم پایین تر برود.

کرونا هر آن و هر کجا ممکن است شعله ور شود

رییس جمهوری گفت: در کل روند، روندی نزولی خوبی است وقتی می‌گوییم روند نزولی یعنی همه کار کردند یعنی شما در کیت تشخیص کار کردید در ونتیلاتور کار کردید یعنی در ضد عفونی کار کردید در ماسک کار کردید یعنی شما دارید در درمان کار می‌کنید.

روحانی افزود: دستگاه‌های دیگر به فکر واکسن هستند معنای این‌ها این است یک کار بزرگی در سراسر کشور در حال انجام است. همه دست به دست هم دادند و این کار عظیم پیگیری می‌شود. امیدوارم این روند با کمک مردم ادامه پیدا کند.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: البته همه این کارهایی که می‌شود باید کل ملت کمک کنند در صحنه یعنی همه مردم باید به دستورالعمل‌هایی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌دهد توجه کنند. با توجه به آنهاست که این کارها مفید واقع می شود و گرنه شیوع این بیماری به گونه‌ای است که هر آن هر کجا ممکن است شعله ور شود و ما حواسمان جمع باشد.

وی یادآورشد: تصمیم اخیری که اتخاذ کردیم به نظر من تشویق کننده استان‌ها و شهرستان‌ها و تشویق کننده محققین و شرکت های دانش بنیان ما است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: تقسیم بندی شهرستان‌ها برای این است که آنجاهایی که شرایط سفید دارند بتوانند فعالیت اجتماعی را راحت‌تر انجام دهند. البته پروتکل‌ها باید همچنان مورد مراعات قرار بگیرد اما این تصمیم که اتخاذ شد مبنی بر این که مساجد، محافل دینی و مذهبی در جاهای سفید بتوانند فعالیت خود را از نیمه نیمه ماه رمضان آغاز کنند، معنایش این است که می‌توانیم رقابتی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی، بین بیمارستان و بین پارک‌های علم فناوری در استان‌های مختلف آغاز کنیم و همه باید به سمت سفید شدن تلاش کنیم.

«منطقه سفید» کشور باید گسترش یابد

رییس جمهوری با اشاره به اجرای طرح رنگ‌بندی منطقه‌ای (سفید، زرد و قرمز) برای وضعیت کرونا در کشور گفت: باید تلاش کنیم منطقه سفید در کشور توسعه پیدا کند، قرمز به سمت زرد و زرد به منطقه سفید تبدیل شود، تا آرام آرام از ویروس کرونا فاصله بگیریم.

روحانی با اشاره به راه‌اندازی کارخانه‌های نوآوری در کشور گفت: بسیار مهم است که در کنار پارک‌های علم و فناوری به کارخانه‌های نوآوری برسیم. دراین کارخانه‌ها تعداد زیادی از شرکت‌های دانش بنیان فعال هستند شتاب دهنده‌ها کنار آنها می آیند که می‌توانند فعالیت آنها را تسهیل کنند.

وی با بیان اینکه کارخانه های نوآوری در یکی دو استان فعال شده‌اند، گفت: امیدواریم به زودی شاهد فعالیت کارخانه‌های نوآوری باشیم و همه استان‌ها بتوانند در این زمینه قدم مهمی بردارند. در کنار این پردیس‌ها کارخانه‌های نوآوری می‌توانند برای کشور موثر باشد و حرکت بسیار خوبی را در جامعه ایجاد کنند.

فعالیت‌های نوین، جایگزین فعالیت سنتی شود

رییس جمهوری تاکید کرد: اقتصاد، دانشگاه، فعالیت و خدمات سنتی باید آرام آرام جای خود را به فعالیت‌های نوین وعلمی بدهند، البته کم کم بخش خدمات به سمت «دانش بنیان شدن» و «دیجیتالی شدن» در حال حرکت است. دانشگاه‌های سنتی کشور هم باید به دانشگاه‌های فناورانه که با صنعت و تولید متصل هستند، تبدیل شود تا بتوانند روی پای خود بایستند.

روحانی با بیان این که «دانشگاه فن‌آورانه، افتخارآفرین است» گفت این دانشگاه‌ها می‌توانند علاوه بر اینکه عالم و فن‌آور تربیت کنند، می‌توانند در کشور خلاقیت بوجود آورده و در علم و دانش و پیشرفت‌های علمی، کشور را در زمینه‌های مختلف پیشتاز کنند.

وی اظهار داشت: خداوند قدرت و استعداد ایجاد تحول را به جامعه ما داده است، بار امروز برای تحول جدید به دوش پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان است باید تحولات امروز جهان مد نظر قرار گرفته شود و به ۱۰ سال و ۲۰ سال آینده نگاه کنیم و بر اساس همین آینده نگری، تحولات لازم را بوجود بیاوریم.

رییس جمهوری افزود: امیدوارم همه ما در ماه رمضان که ماه قدرت معنوی است قدرتی که باید در روح و روان و توانمندی که از ماه رمضان بگیریم و سلامت جسم خود را تقویت کنیم.

روحانی ماه رمضان را ماه سلامت روح و جسم توصیف کرد و گفت: با توجه به شرایط سخت کشور باید دل ها متوجه خدا شود و پاک تر از همیشه بتوانیم و خیر و برکت را برای مردم و کشور به ارمغان بیاوریم.
در این جلسه که از ساعت ۱۶ روز دوشنبه آغاز شد، روسای پارک علم و فناوری تهران و تعدادی از استان‌های کشور به همراه شماری از مدیران عامل شرکت‌های دانش‌بنیان، گزارشی از محصولات و خدمات شرکت‌های خود در حوزه مقابله با کرونا ارایه دادند.

دیدگاه