آقای قلعه‌نویی نوبت تغییر و تعویض شماست!

اگر مى‌خواهیم با شکست ژاپن در جام ملت‌ها باقى بمانیم باید تغییر و تعویضى طلایى را تجربه کنیم، تعویض قلعه‌نویى به دست امیر!

 

مباحث فنى، ارنج تیم ملى، برنامه‌هاى تاکتیکى، آنالیز حریف و شیوه‌هاى دفاعى و تهاجمى که توسط سرمربى تیم ملى براى رویارویى با ژاپن در ساعت ١٥ روز شنبه چهاردهم بهمن و مرحله یک چهارم نهایى جام هجدهم ملت‌هاى آسیا مورد استفاده قرار خواهد حیطه تصمیم گیرى امیر قلعه‌نویى است، اما امیر باید براى رفتن به نیمه نهایى اول از همه دست به تغییر و تعویضى حیاتى و بزرگ بزند.

تغییر و تعویض امیر قلعه‌نویى سرمربى تیم ملى به دست امیر قلعه‌نویی، تغییر و تعویضى که باید از همین لحظه اعمال شود.

او یک‌بار دیگر به‌عنوان سرمربى با تیم ملى به یک چهارم نهایى جام ملت‌هاى آسیا رسیده آن هم به فاصله ١٧ سال از ٢٠٠٧ تا ٢٠٢٤، اما یک تفاوت چالش برانگیز و تاریخ‌ساز؛ ژاپنى‌ها در این مرحله نسبت به یک چهارم نهایى هفده سال قبل جایگزین کره‌جنوبى شده‌اند.

تیم اول و دوم رنکینگ فیفا در قاره آسیا بى‌شک حساس‌ترین و جذاب‌ترین دیدار جام هجدهم را نه در فینال که در مرحله حذفى مقابل هم برگزار مى‌کنند تا تیم برنده رستگار و خوشبخت به نیمه نهایى برود و تیم مغلوب چمدان‌ها را براى بازگشت به کشورش ببندد.

امیر باید قلعه‌نویی را براى دیدار با ژاپن از همین لحظه عوض کند و تغییر دهد، مباحث فنى، انتخاب بازیکنان یا همان ارنج، تعویض‌ها، شیوه‌هاى دفاعى و تهاجمى حوزه‌ى اختیارات او و کادر فنى است، براى فلسفه فوتبالى سرمربى که ما نسخه نمى‌پیچیم، اما رفتار اجتماعى و رسانه‌اى را مى‌شود منصفانه با متر و معیار انصاف خواستار تغییر و تعویض شد.

امیر قلعه‌نویى در جام هجدهم بیشتر از هر بزرگى در دنیاى فوتبال شبیه شده به کاراکتر مارچلو لیپى مربى مشهور، موفق و بزرگ ایتالیا که به‌عنوان سرمربى کشورش را قهرمان جام جهانى ٢٠٠٦ آلمان کرد.

چهره مارچلو لیپى را به یاد دارید؟ عبوس، در هم رفته، اخمو، ساکت، آرام، کم حرف، با کمترین طراوت ممکن و لبخند بر لب. درست مثل چهره‌اى که از روز آغاز جام ملت‌هاى هجدهم آسیا به میزبانى قطرى‌ها از سرمربى تیم ملى فوتبال ایران در ذهنمان نقش بسته است. امیر قلعه‌نویى باید تغییر کند و دست به تعویض بزند، گله کردن از گذشته‌ها، نبش قبر، واکاوى خاطرات قبل، نقب زدن به دیروز دردى دوا نخواهد کرد.

آقاى قلعه‌نویى، دیروز، جام ملت‌هاى ٢٠٠٧، ضربات پنالتى، بازى با کره، حذف بدون باخت، باندهاى بر علیه و ضد شما، کارلوس کی‌روش، دورى از نیمکت تیم ملى، مشکلات، آسیب‌دیدگى‌ها، دلگیرى و ناراحتى شما از دو سه بزرگ تیم ملى یا گل نزدن مقابل سوریه و... همه و همه گذشته است و فردا روز دیگریست.

قلعه‌نویى ابتدا باید با تغییر و تعویض کاراکتر خود جدال سخت کنفرانس مطبوعاتى شب قبل از دیدار با ژاپن را با چهره‌اى بشاش، با لبخند، با تزریق امید، با اقتدار، با قدرت و مقتدرانه، با کلام نافذ، با نمایش شمایلى برنده قدرتمندانه پیروز شود.

امیر باید کنار خط دیدار ایران و ژاپن با لبخند، انرژى متفاوت، فعال و گواردیولا وار به سمت نیمه نهایى هدایت کند.

بازى ایران و ژاپن بى‌شک جدال تیم اول و دوم امروز رنکینگ آسیاست، مسابقه قهرمان چهار دوره قاره کهن با تیمى که سه بار جام را بالاى سر برده است. مسابقه‌اى که از ابتداى تاریخ تا امروز شش‌بار ما برده‌ایم، شش‌بار ژاپنى‌ها و شش‌بار هم با تساوى نمایش دو تیم به پایان رسیده است.

همه چیر برابر است و با گذر از این مرحله مى‌توانیم رکورد قهرمانى‌هاى دو کشور و تعداد جام‌هاى ملت‌هاى آسیا را هم برابر کنیم، اما با این تفاوت که کفه ترازوى بردهاى ایران نسبت به حریف عنوان‌دار و کهنه کار سنگین‌تر خواهد شد.

براى بردن ژاپن اول باید کاراکتر امیر قلعه‌نویى تبدیل به مربى شود که تمام کوله‌بار گذشته را زمین گذاشته و سبک بال عزم خود را جزم کرده تا نسخه ژاپن را از خود کنفرانس رسانه‌اى قبل از بازى بپیچد.

 

منبع: ورزش3
دیدگاه