کدام کشورها بیشترین افزایش دما را داشته اند؟

رییس سازمان هواشناسی گفت: امروز افزایش رخداد مخاطرات حدی در بسیاری از کشور‌ها مردم را تهدید می‌کند که بهترین راه برای مقابله با این مخاطرات مساله سازگاری است.

به گزارش جهان مانا، سحر تاج‌بخش مسلمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور در هفتمین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم که صبح امروز (دوشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۲) در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: در کنفرانس امسال تعداد مقالات نسبت به کنفرانس قبلی ۳۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش جهان مانا، وی افزود: در هفتمین کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم ۳۵۰ مقاله ارسال شده است که ۴۵ مورد سخنرانی شفاهی صورت خواهد گرفت و حدود ۲۰۰ مورد به صورت پوستری همراه با ۱۱ پنل تخصصی و ۷ کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد.

رییس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اهمیت مساله تغییر اقلیم در سطح جهانی، ملی و منطقه‌ای اظهار کرد: مهمترین موضوعی که در این کنفرانس به آن پرداخته می‌شود، تهیه گزارش‌های مرتبط با تغییر اقلیم است که مقرر شد ۳ کارگروه Iccp گزارش‌های اصلی خود را در این موضوع ارائه دهند.

وی بر اهمیت مساله سازگاری با اقلیم و تغییرات آن تاکید کرد و گفت: هنوز فرصت هدایت شرایط و مدیریت منابع سرزمینی برای سازگاری با تغییرات اقلیمی وجود دارد و بهترین راه مقابله با تغییر اقلیم، سازگاری با آن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امروز افرایش رخداد مخاطرات حدی همه مردم جهان را تهدید می‌کند و بهترین راهکار برای کاهش مخاطرات، سازگاری با تغییر اقلیم و چالش‌های آن یا استفاده از روش‌های مختلف برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای و مصرف کربن است.

تاجبخش همچنین با ارائه گزارشی، آخرین وضعیت اقلیم را در سطح بین‌المللی و مللی توضیح داد و گفت: افرایش دما در مقیاس جهانی از مهم‌ترین آثار تغییر اقلیم است که کشور ما را هم تحت تاثیر قرار داده است.

رییس سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان کرد: افرایش رخداد پدیده‌های حدی بر اثر تغییرات اقلیمی در آسیا بسیار جدی است و سیل بسیار شدید سال گذشته در پاکستان از جمله آثار آن بود.

تاج. بخش تاکید کرد: روند افزایش دما و کاهش بارش در بیشتر کشور‌های غرب آسیا رخ داده است بیشترین افرایش دما در ایران و عراق رخ داده و بیشترین کاهش بارش در افغانستان و آذربایجان رخ داده و ترکیه، عربستان و پاکستان و ... نیز تحت تاثیر مساله تغییر اقلیم قرار دارند.

وی یادآور شد: در ایران هم طی ۵۰ سال گذشته روند افرایش دما و کاهش بارش‌ها را شاهد بودیم و در سال ۲۰۲۳ روند افرایش دما ۱.۵ درجه بیشتر از میانگین جهانی بوده و رکورد گرم‌ترین دمای تاریخ کره زمین در سال ۲۰۲۳ ثبت شده و سال ۲۰۲۴ می‌تواند گرم‌تر هم باشد.

رییس سازمان هواشناسی بیان کرد: میانگین دمای جهانی در زمین به حدود ۱۵ درجه رسیده که افرایش یافته و آخرین اطلاعات از تغییرات دما حاکی است که بیشترین تغییرات در مناطق جنب حاره رخ داده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان روند افزایش صعود تراز آب دریا‌ها را از دیگر مسائل جدی دانست و گفت: افزایش مخاطرات حدی رشد پیدا کرده است و آنچه به ما کمک می‌کند، حرکت به سمت توسعه پایدار و ایجاد شهر‌ها و کشور‌های تاب آور در برابر مخاطرات تغییرات اقلیمی است.

 

منبع: ایلنا
دیدگاه