عفو ۱۱۶۸ زندانی در تهران از ابتدای امسال

مدیرکل زندان‌های استان تهران با اشاره به جمعیت ۳۵ هزار و ۴۱۵ نفری زندانیان در این استان، گفت: هزار و ۱۶۸ مددجو از ابتدای سال با عفو آزاد شدند.

به گزارش جهان مانا، سید حشمت الله حیات الغیب روز شنبه در گزارشی از وضعیت قضایی زندانیان زندان‌های تابعه استان تهران ارائه کرد و افزود: ظرفیت اسمی زندان‌های استان ۲۲ هزار نفر و اکنون موجودی کل زندانیان استان ۳۵ هزار و ۴۱۵ نفر است که از این تعداد ۳۲ هزارو ۴۴۰ نفر حاضر به خواب هستند.

وی افزود: نسبت جمعیت متهمان به محکومان ۱۶ درصد، محکومان ۷۸ درصد و محکومان قرار باز ۶ درصد تشکیل می‌دهد که در ابتدای سال جاری آمار متهمان ۲۳ درصد بوده است.

حیات الغیب درباره فراوانی گروه جرایم زندان‌های استان تهران، افزود: زندانیان مربوط به جرایم مواد مخدر ۳۳ درصد، سرقت ۳۱ درصد، جرایم علیه اشخاص ۱۰ درصد و سایر جرایم ۲۶ درصد است.

مدیرکل زندان‌های استان تهران درباره آمار ورودی زندانیان به تفکیک نوع قرار گفت: از ابتدای سال تاکنون هشت هزارو ۳۴۷ قرار کفالت، ۲۳ هزارو ۸۹۷ قرار وثیقه، ۲هزارو ۳۵۷ قرار بازداشت موقت و ۱۱ هزارو ۹۵۰ محکوم آمار و ورودی زندانیان بوده است.

زندانیان مربوط به جرایم مواد مخدر ۳۳ درصد، سرقت ۳۱ درصد، جرایم علیه اشخاص ۱۰ درصد و سایر جرایم ۲۶ درصد است

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ماندگاری در زندان سه روز و کمتر پنج هزار و ۳۸۵ نفر بوده است که از این تعداد سه هزارو ۲۲۸ مورد شهرستان‌های تهران و ۲ هزار و۱۵۷ مورد شهر تهران است.

حیات الغیب اضافه کرد: تعداد یکهزارو ۸۱۰ نفر صرفاً محکومان مالی در زندان‌های استان به سر می‌برند که از این تعداد ۷۸۸ نفر دارای یک محکومیت و در زندان هستند؛ به طوری که یک هزارو ۲۳۳ نفر صرفاً رد مال، ۱۴۰ نفر صرفا مهریه و ۱۶۰ نفر صرفاً دیه عمدو غیرعمد در زندان به سر می‌برند.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد چهار هزارو ۵۸۸ مورد درخواست آزادی مشروط به مراجع قضایی ارسال شده که از این تعداد با یکهزارو ۲۲۱ مورد با این ارفاق قانونی موافقت شده است همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد یکهزار و ۷۰۸ مورد درخواست انتقال به وطن خویش به مراجع قضایی ارسال شده که از این تعداد با یکهزارو ۳۴۰ نفر موافقت شده است.

چهار هزارو ۵۸۸ مورد درخواست آزادی مشروط به مراجع قضایی ارسال شده که از این تعداد با یکهزارو ۲۲۱ مورد با این ارفاق قانونی موافقت شده است

مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد یکهزار و ۱۶۸ مورد با عفو از زندان‌های استان آزاد شدند همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۳۳ هزارو ۴۴۶ مورد از مرخصی بهره‌مند شدند.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون هفت هزارو ۹۱۵ مورد بازدید توسط قضات از زندان‌های استان تهران به عمل آمده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش داشته است همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون در دادسراهای شهر تهران ۹۰ درصد دادرسی الکترونیک انجام گرفته در دادگاه‌های شهر تهران ۶۴ درصد دادرسی الکترونیک همچنین در شهرستان‌های استان ۹۲ درصد دادرسی الکترونیکی صورت گرفته است.

 

 

 

 

منبع: ایرنا
دیدگاه
آخرین اخبار
بازار