رونمایی از نسل جدید ربات انسان‌نمای «اطلس» + ویدئو

شرکت «بوستون داینامیکس» که روز گذشته بازنشستگی ربات «اطلس» هیدرولیکی را اعلام کرد، حالا از نسل آینده «اطلس» رونمایی کرده است.

به گزارش جهان مانا، نسل جدید «اطلس» کاملاً الکتریکی است و برای کاربرد‌های دنیای واقعی طراحی شده و حاصل دهه‌ها تحقیق است. بوستون داینامیکس در اطلاعیه‌ای گفته است:

«یک دهه پیش، ما یکی از تنها شرکت‌هایی بودیم که تلاش‌هایی در تحقیق و توسعه ربات‌های انسان‌نما انجام دادیم. اکنون چشم‌انداز صنعت رباتیک بسیار متفاوت است. مشتریان ما موفقیت ربات‌های Spot و Stretch را دیده‌اند و مشتاق هستند آن‌ها را با نسل بعدی «اطلس» مقایسه کنند ... ما برای اینکه نشان دهیم پویاترین ربات انسان‌نمای جهان واقعاً چه کارهایی - در آزمایشگاه، در کارخانه و در زندگی ما _ می‌تواند انجام دهد بسیار هیجان‌زده هستیم.»

نسخه الکتریکی اطلس قوی‌تر و با دامنه حرکتی وسیع‌تر از نسل‌های قبلی خواهد بود. برای مثال، آخرین نسل اطلس هیدرولیک (HD Atlas) می‌توانست طیف گسترده‌ای از اجسام سنگین را بلند کند و با آن‌ها مانور دهد. «بوستون داینامیکس» بر روی قابلیت‌های موجود ادامه می‌دهد و در حال بررسی مجموعه‌ای از کاربردهای دیگر است.

ربات‌ جدید «بوستون داینامیکس» به هوش مصنوعی و ابزار‌های یادگیری ماشینی جدید، مانند یادگیری تقویتی و بینایی مجهز شده تا بتواند به طور مؤثر با موقعیت‌های پیچیده دنیای واقعی سازگار شود.

در بیانیه شرکت «بوستون داینامیکس» درباره ربات جدید آمده است:

«ما نسخه الکتریکی اطلس را به‌گونه‌ای طراحی کرده‌ایم که قوی‌تر، ماهرانه‌تر و چابک‌تر باشد. اطلس ممکن است دارای مشخصات ظاهری انسان‌ها باشد، اما ما ربات را به‌گونه‌ای مجهز کرده‌ایم تا برای انجام وظایف خود به کارآمدترین شکل ممکن حرکت کند، نه اینکه توسط دامنه حرکات انسان محدود شود. اطلس اکنون به‌گونه‌ای حرکت می‌کند که فراتر از توانایی‌های انسانی است.»

دیدگاه