جهش ژنتیکی رنگ جدیدی از گربه را به وجود آورد + عکس

پژوهشگران الگوی رنگ جدیدی را در گربه‌ها شناسایی کرده‌اند که مکانیسم ایجاد آن با آنچه دانشمندان انتظار داشتند، متفاوت است.

به گزارش جهان مانا ، احتمالاً درمورد گربه‌های سیاه شبح‌وار، گربه‌های نارنجی و گربه‌های تاکسیدو که دارای ظاهری خاص هستند، شنیده‌اید. اگر به گربه‌ها علاقه دارید، بد نیست بدانید رنگ کاملا جدیدی از گربه به نام «سلمیاک» نیز وجود دارد. این سایه رنگ جذاب سیاه، سفید و خاکستری که نام آن برگرفته از نوعی غذای فنلاندی است، به لطف رشته‌هایی از خز ایجاد می‌شود که در نزدیکی ریشه سیاه‌رنگ بوده‌اند، اما وقتی رشد می‌کنند و از فولیکول مو دور می‌شوند، سفید و سفیدتر می‌شوند.

رنگ پوشش سلمیاک اولین‌بار در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۱۹ مورد توجه گروهی از کارشناسان گربه به سرپرستی هایدی اندرسون، ژنتیک‌دان گربه‌ها قرار گرفت. از آن زمان، این گروه در تلاش بوده است به مکانیسم ایجاد این الگوی رنگ پی ببرد. آن‌ها درنهایت به این موضوع پی‌بردند و یافته‌های خود را در مجله‌ی Animal Genetics منتشر کردند.

وقتی رنگ پوشش گربه‌ها یا به عبارت بهتر تظاهر ویژگی‌های ژنتیکی را بررسی کنید، با موارد بدیهی کار خود را شروع می‌کنید. بنابراین، پژوهشگران با این فرض مطالعه خود را شروع کردند که واریانت ژنی جدید نیز به ژن رقیق‌کننده رنگ ارتباط دارد.

ازنظر فنی، گربه‌ها فقط دو رنگ دارند: سیاه و نارنجی. رنگ‌های دیگر ترکیبی از این دو رنگ، نسخه کمرنگی از یکی از رنگ‌ها (که توسط ژن رقیق‌کننده رنگ ایجاد می‌شود) یا هر دوی آن‌ها هستند. بنابراین، کارشناسان با دیدن الگوی جدید رنگ گربه‌ها چنین فرض کردند که الگوهای جدید نیز بیان جدیدی از اثر ژن رقیق‌کننده رنگ هستند. اما پس از کاوش تغییرات ژنتیکی شناخته‌شده که بیان ژن رقیق‌کننده را در رنگ پوشش کنترل می‌کند، نتیجه‌ای به دست نیاوردند. بنابراین، آن‌ها گام بعدی را برداشتند: توالی‌یابی کل ژنوم دو مورد از این گربه‌های خاص و کاوش داده‌های ژنتیکی برای پیدا کردن آنچه موجب پیدایش پوشش رنگ جدید شده است.

اندرسون با اشاره به ژنی که روی الگوهای سفید رنگ پوشش حیوانات تاثیر می‌گذارد، توضیح می‌دهد: «تکه بزرگی از توالی در پایین‌دست ژن KIT وجود نداشت و این گربه‌ها قطعه‌ای از دی‌ان‌ای را در همان نزدیکی از دست داده بودند.»

پژوهشگران پس از بررسی ۱۸۱ گربه تایید کردند که توالی ازدست‌رفته، مسئول رنگ پوشش سلمیاک است. این جهش مغلوب بود: گربه فقط در صورتی این رنگ را بیان می‌کند که جهش را از دو هر والد خود به ارث برده باشد و این امر توضیح می‌دهد چرا فراوانی این رنگ کم است.

پژوهشگران می‌گویند یافته‌های آن‌ها علاوه بر اینکه درک ما از ژنتیک رنگ پوشش گربه‌ها را بیشتر می‌کند، می‌تواند در برنامه‌های پرورش گربه نیز مفید باشد و حتی به حفظ این ویژگی در گربه‌های دوست‌داشتنی ما کمک کند.

 

دیدگاه