وضعیت ۱۱۴ شهرستان از نظر شیوع کرونا، کم خطر اعلام شد

رییس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با اعلام اینکه بیش از ۸۰ درصد اصناف، پروتکل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت می‌کنند، از پیشنهاد این کمیته به ستاد ملی برای افزایش فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در ۱۱۴ شهرستان کم خطر (سفید) در سطح کشور خبر داد.

به گزارش جهان مانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «حسین ذوالفقاری» پس از برگزاری «شانزدهمین جلسه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا» به خبرنگاران گفت: بر اساس تصمیم روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت کرونا که روند بازگشایی فعالیت‌های مختلف را در کشور به سه دسته شهرستان‌های کم خطر(سفید)، دارای خطر متوسط (زرد) و پرخطر (قرمز) تقسیم کرده است، در نشست امروز کمیته این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و به استناد گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۱۴ شهرستان کشور از نظر شیوع ویروس کرونا، کم خطر تشخیص داده شد.

وی افزود: مقرر شد در این ۱۱۴ شهرستان، بخش دیگری از فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که به دلیل شیوع کرونا متوقف شده است، بازگشایی شود. لذا بر اساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف آن تعداد از فعالیت‌هایی که می‌توانند در شهرهای کم خطر (سفید) آغاز شوند، تعیین و برای تصویب در جلسه روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ارائه خواهد شد. البته تصویب مناطق سفید به معنای آغاز همه فعالیتها نخواهد بود و این مناطق هم باید همچنان از نظر شیوع کرونا تحت کنترل باشد.
ذوالفقاری ادامه داد: چنانچه وضعیت این مناطق همچنان سفید باقی بماند امکان بازگشایی و ادامه فعالیت در آنها ممکن است اما اگر بار دیگر شیوع بیماری در این مناطق افزایش یابد، به ناچار محدودیت‌ها دوباره اعمال خواهد شد.

رییس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با بیان اینکه محدودیت‌ها را باید با روند بیماری تطبیق دهیم، گفت: در ابتدا ۱۱۴ شهرستان که وضعیت آنها سفید اعلام شده است بخشی از فعالیت‌های تعطیل شده را آغاز خواهند کرد اما باید یک دوره ۱۵روزه را پشت سر بگذاریم تا بتوانیم تشخیص دهیم که آیا روند بیماری در آن شهرها تغییر یافته است یا نه. اگر وضعیت همچنان سفید باقی بماند امکان بازگشایی و افزایش دیگر فعالیت ها در آنها وجود دارد اما در صورت شیوع مجدد بیماری، محدودیت ها بازمی گردد …
ذوالفقاری تاکید کرد: فاصله بین وضعیت سفید و زرد بسیار کم است و با افزایش یک بیمار در روز در مناطق سفید، وضعیت یک شهر می تواند از وضعیت سفید به وضعیت زرد تغییر کند.

معاون امنیتی و اجتماعی وزیر کشور، دومین موضوع مورد بررسی در جلسه امروز کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا را تمدید مهلت اعتبار وکالتنامه های نقل و انتقال خودرو بیان کرد و اظهارداشت: پیش از عید نوروز، برخی افراد وکالت نامه هایی را برای نقل و انتقال سند خودرو داده بودند ولی چون با تعطیلات مصوب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا همزمان شده و حدود ۳۶ روز مراکز شماره گذاری تعطیل شد، امکان به نام زدن سند این خودروها فراهم نشده بود.

وی افزود: در این جلسه پیشنهاد شد مدتی که مراکز شماره گذاری، طبق تصمیم ستاد ملی تعطیل بودند جزء روزهای غیرکاری در وکالت نامه ها منظور شود تا با رعایت قانون مدنی، مشکل حدود یکصد هزار نفر در کشور در این زمینه برطرف شود و آنها بتوانند با وکالت نامه هایی که قبلاً از فروشنده داشتند نسبت به تغییر سند مالکیت اقدام کنند.
ذوالفقاری ابراز امیدواری کرد این پیشنهاد در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در هفته آینده تصویب و مشکل افراد یادشده حل شود.
رییس کمیته اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا با بیان اینکه موضوع بعدی جلسه امروز مربوط به مسائل شهرداریها خصوصا در کلانشهرها و درحوزه ترافیک و حمل و نقل عمومی بود، اظهارداشت: با دستور ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مسائل و موضوعات کلانشهرها در دو روز گذشته بررسی و مقرر شد پیشنهادات آنها به ستاد ارائه شود و مسائل و مشکلات در کل کشور مورد توجه قرار گیرد.
وی در مورد وضعیت اجرای ترافیک در کلانشهرها گفت: در این جلسه مقرر شد همه شهرداری ها مکلف شوند پروتکل های بهداشتی را در حمل و نقل عمومی اعم از مترو، اتوبوس، تاکسی، تاکسی های اینترنتی و آژانس ها کاملاً رعایت کنند و بر مبنای رعایت این پروتکلها طرح ترافیک متناسب با شرایط توسط شورای ترافیک استان ها تدبیر شود.
معاون وزیر کشور افزود: درصورت اجرا، طرح ترافیک باید به گونه ای مدیریت شود که ازدحام بوجود نیاید و بار اضافی بر حمل و نقل عمومی که خارج از پروتکل های وزارت بهداشت است، وارد نشود و مشکلی از این جهت به وجود نیاید. به همین دلیل، مقرر شد شورای ترافیک استانها به صورت روزانه وضعیت را رصد کنند و با ایجاد تعادل بین طرح ترافیک و حمل و نقل عمومی، هم ترافیک شهرها را مدیریت کنند و هم از شیوع بیماری براثر حمل و نقل عمومی جلوگیری به عمل آورند.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: در نشست امروز در مورد فعالیت برخی از مشاغل هم پیشنهاداتی از سوی اتاق اصناف و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد که با توجه به ارزیابی در طول یک هفته گذشته مقرر شد ساعت های کاری هم مورد بازنگری قرار گیرد و به ستاد ملی ارسال شود.
وی در پاسخ به احتمال بازگشایی مدارس در ۱۱۴ شهری که دارای وضعیت سفید هستند، گفت: در مورد بازگشایی مدارس تا این لحظه تصمیم گیری نشده است چراکه مدارس و دانشگاهها سراسری هستند و تعطیلی و بازگشایی آنها سراسری خواهد بود.

وی افزود: در ابتدای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، روند شیوع بیماری در کشور به ۳ هزار نفر در روز رسیده بود ولی اکنون به حدود هزار نفر رسیده است که این امر نتیجه کار جمعی و همراهی جدی مردم بود. امروزنیز اکثر مردم از رعایت نکردن تعدادی از افراد گله مند هستند.
معاون وزیر کشور هشدار داد: چنانچه پروتکل های بهداشتی رعایت نشود و روند بیماری مجددا افزایش یابد، ناچارا باید محدودیتها دوباره برگردد و بازگشت دوباره محدودیتها خسارات زیادی دربر خواهد داشت.

دیدگاه