چرا بعضی ها فقط جذب افراد باهوش میشوند؟

بعضی از افراد در اولین ملاقات به ویژگی‌های فیزیکی طرف مقابل، مثل چشم‌های زیبا یا فرم بدن، علاقه‌مند می‌شوند و بعضی دیگر به میزان قدرت، ثروت یا نفوذ طرف مقابل جذب می‌شوند. افراد کمی هم جذب افرادی می‌شوند که در جمع با هیجان زیاد درباره‌ی تاریخ، ادبیات و موضوعات مختلف علمی صحبت می‌کنند.

این افراد، که با اصطلاح گیک (geek) خطاب می‌شوند، معمولا برای کسی جذاب نیستند. اما جالب است بدانید عده‌ی کمی از مردم از هم‌صحبتی با افراد باهوش لذت می‌برند و حتی به برقراری رابطه‌ی عاطفی با آن‌ها علاقه دارند. این از نظر عموم مردم اتفاقی غیرعادی است اما از نظر کارشناسان، یک امر عادی و سالم است.

در این مطلب می‌خواهیم درباره‌ علت علاقه به برقراری رابطه‌ عاطفی با افراد باهوش صحبت کنیم تا اگر شما هم از این دسته افراد هستید، احساس عجیب و غریب بودن نداشته باشید.

گویا جذاب بودن افراد باهوش برای برقراری رابطه‌ی عاطفی به قدری رایج است که برای آن اصطلاح Sapiosexuality (از ریشه‌ لاتین Sapio به معنای خردمند) تعریف شده است. در مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده مشخص شده است، در بین افراد ۱۸ تا ۳۵ سال از هر ۱۰ نفر ۱ نفر جذب افراد باهوش می‌شود. به نظر می‌رسد این تمایل در بین افراد جوان‌تر، که به نسل هزاره یا نسل Y شناخته می‌شوند، رایج‌تر است. نتیجه‌ی این آزمایش جالب است چون مشخص شده نسلی که به علایق سطحی و تمایل به شوآف‌های اینستاگرامی مشهور است علاقه‌ی بیشتری به برقراری ارتباط عاطفی با افرادی دارد که ذهن پویاتر و مطالعات بیشتری دارند.

علاقه به برقراری رابطه‌ عاطفی با افراد باهوش ریشه در تئوری تکامل و انتخاب طبیعی دارد. آن‌هایی که صفات مطلوب‌تر ژنتیکی دارند تمایل به تولید مثل بیشتری دارند و طبیعتا، بقای گونه تا مدت طولانی‌تری را هم تضمین می‌کنند.

دلایل جذب شدن به افراد باهوش:

۱. هوش بیشتر از آنچه به نظر می‌رسد دوام می‌آورد
۲. هرگز خسته نمی‌شوید
۳. شریک زندگی شما حلال مشکلات است
۴. احتمالا شریک عاطفی باهوش درآمد بالاتری هم دارد

چگونه متوجه شویم به فرد باهوش جذب شده‌ایم؟

14۱. شما از گفت‌وگو و شوخ‌طبعی فرد باهوش لذت می‌برید
۲. شما به موضوعات دیگر اهمیت نمی‌دهید
۳. شما نمی‌توانید مکالمات سطحی را تحمل کنید
۴. جذابیت طرف مقابل به مرور زمان و با شناخت طولانی‌تر برای شما بیشتر می‌شود
۵. شما معتقدید هوش هیجانی (عاطفی) مهم است
۶. کسی که خوش سلیقه است برای شما ارزشمند است
۷. شما نمی‌توانید افرادی را که واکنش‌های غیرمنطقی نشان می‌دهند تحمل کنید

منبع: betterhelp

دیدگاه