اهم دستورالعمل برگزاری مراسم محرم/ از ممنوعیت طبل و سنج تا لغو حضور هیات‌ها در اماکن مقدس

سخنگوی وزارت بهداشت شیوه نامه بهداشتی ستادملی مقابله با کرونا برای برگزاری مراسم محرم و صفر را تشریح کرد.

به گزارش جهان مانا به نقل از ایسنا، لاری با اشاره به اهمیت برگزاری مراسم عزاداری امام حسین علیه‌السلام اظهارکرد: همانطور که می دانید ایران اسلامی همه ساله در ماه محرم در سوگ شهیدان کربلاست و مردم دیندار ما به برگزاری آیین عزاداری می پردازند. در این شرایط شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان بسیاری از امورت جاری کشور را تحت تاثیر قرار داده که در این میان یکی از دغدغه‌های جدی مردم و مسئولان پیش بینی نحوه برگزاری مراسم در مناسک پیش رو بود.

وی ادامه داد: البته نگاه مترقیانه مقام معظم رهبری نسبت به این مهم دشواری های مسیر را تا حد زیادی برای ما آسان کرد و دستورالعمل ویژه ای در ستادملی مقابله با کرونا تهیه و ابلاغ شد. در همین راستا نیز مقرر شد برگزاری مراسم عزاداری با همکاری نهادهای متولی صورت بگیرد تا امسال هم پرچم آزادی خواهی پیام عاشورا در کشورمان زنده نگه داشته شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مسئول اجرای این دستورالعمل و نظارت برآن سازمان تبلیغات اسلامی است، گفت: این سازمان با تشکیل کارگروهی در ستادمقابله با کرونا نسبت به اجرای دقیق و نظارت اقدام خواهد کرد.

لاری با اشاره به اهم مصوبات افزود: برابر دستورالعمل، مراسم صرفا در اماکن و فضاهای باز و با رعایت فاصله گذاری از هر طرف حداقل دو متر و تجمعات حداقلی است، همچنین بر رعایت کاهش ساعات برگزاری مراسم به حداکثر دو ساعت تاکید شده است. جابجایی هیئت‌ها و دسته روی نیز ممنوع است.

وی ادامه داد: استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در برگزاری مراسم ممنوع است. البته مراسم سینه زنی و زنجیرزنی صرفا با زنجیر شخصی در محل مراسم بدون جابجایی مجاز است.

لاری با تاکید بر لزوم استفاده از ماسک به صورت مستمر در مراسم، گفت: راهکارهای جایگزین در مناطق و شهرهایی که امکان برگزاری حضوری مراسم وجود ندارد باید با هماهنگی کارگروه استانی پیش بینی شود.

به گفته وی لزوم اجرای دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی مرتبط با مراسم و نذورات و تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با عزاداری در شهرهای دارای وضعیت حاد بیماری توسط کمیته‌های نظارت استانی و شهرستانی از دیگر موارد این دستورالعمل است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: مراسم‌های خاص در برخی استان‌ها نظیر یوم العباس در زنجان، نخل گردانی در یزد، تشت گذاری اردبیل، شیرخوارگان حسینی و … به دلیل تجمع، تراکم و جابجایی و همچنین ضرورت پیشگیری از شیوع و سرایت بیماری، ممنوع است و پیشاپیش از اعلام امتناع هیات ها تشکر می‌کنیم.

وی ادامه داد: حضور هیات‌ها در اماکن مقدس حرم رضوی، حرم حضرت معصومه سلام علیها، حرم عبدالعظیم حسنی، شاهچراغ، امامزاده صالح و … برای برگزاری مراسم ممنوع و مقرر است مدیریت تولیت‌ها نسبت به برگزاری مراسم در اماکن و فضای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اجرای پروتکل‌های بهداشتی در چارچوب ضوابط کلی فوق الذکر اقدام ‌کنند.

لاری افزود: امیدواریم عاشقان امام حسین علیه السلام در سراسر کشور کمک کنند تا دستورالعمل ها صورت پذیرد تا شاهد برپایی محرم توام با شور و شعور در سراسر کشورمان باشیم.

دیدگاه