چه افرادی بخاطر کرونا باید حتما قرنطینه شوند ؟

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: کلیه تماس‌هایی که بدون حفاظت و استفاده از ماسک و همچنین در فاصله کمتر از یک و نیم متر با بیماران مبتلا به کرونا اتفاق افتاده باشد، می‌تواند شما را مشکوک به ابتلا به کرونا کند.

به گزارش جهان مانا ، مسعود مردانی در گفت‌وگو با میزان در پاسخ به این سوال که چه نوع تماس‌هایی با بیماران مبتلا به کرونا موجب ابتلا به این بیماری می‌شود، گفت: کلیه تماس‌هایی که بدون حفاظت و استفاده از ماسک و همچنین در فاصله کمتر یک و نیم متر با بیماران مبتلا به کرونا اتفاق افتاده باشد، می‌تواند شما را مشکوک به ابتلا به کرونا کند.

وی ادامه داد: این تماس‌ها شامل صحبت کردن، عطسه، سرفه و سایر ارتباط‌هایی که از طریق دستگاه‌های تنفسی با فرد بیمار صورت می‌گیرد و همچنین تماس مستقیم با فرد مبتلا برای مثال افرادی که از بیماران مبتلا به کرونا پرستاری می‌کنند، است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی‌وگرمسیری در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که ناقل بدون علامت هستند، می‌توانند سایر افراد را آلوده کنند، توضیح داد: در بعضی موارد تست PCR بیمار نشان می‌دهد که ویروس در حلق و بینی بیمار وجود دارد و بیمار علائم بالینی نظیر تب، لرز، بدن درد و سایر نشانه‌های بیماری را ندارد و در این صورت به آن فرد، ناقل بدون علامت گفته می‌شود.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: قبلا تصور می‌شد این افراد نمی‌توانند موجب انتقال بیماری شود، ولی هم اکنون این نتیجه به دست آمده که این افراد می‌توانند هم مانند بیماران علامت‌دار ناقل کرونا باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فرد مبتلا به کرونا که ۱۴ روز از شروع بیماریش گذشته باشد، می‌تواند ناقل این بیماری باشد، اظهار کرد: شخصی که ۱۴ روز از بیماریش گذشته است، اگر در ۳ روز آخر بیماری تب، لرز و سایر علائم بالینی را نداشته باشد از نظر سازمان جهانی بهداشت آلوده کننده نیست چرا که حتی اگر PCR مثبت شود ویروسی که بدن بیمار وجود دارد آلوده کننده نیست و تنها DNA موجود در ویروس موجب مثبت شدن تست می‌شود.

دیدگاه