علائم شایع کم کاری تیروئید را بشناسید

عضو هیات علمی گروه بیماری های داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: علائمی همچون خستگی، اضافه وزن، عدم تحمل سرما، یبوست، خشکی پوست و در مواردی صورت پف و ورم کرده و پریودهای نامنظم می تواند نشانه هایی از کم کاری تیروئید باشد.

به گزارش جهان مانا ، دکتر دهقانی از اختلال کم کاری تیروئید یا تیروئید پرکار به عنوان یکی از بیماری های شایع غدد نام برد و افزود: بیماری کم کاری تیروئید در نتیجه‌ی کاهش تولید و ترشح هورمون های تیروئیدی حاصل می شود و عموماً زنان باردار و افراد بالای 60 سال، در معرض ابتلا به آن هستند.

این متخصص داخلی در خصوص نحوه درمان بیماری کم کاری تیروئید نیز گفت: درمان این بیماری تقریبا ساده بوده و مصرف قرص های حاوی هورمون تیروئید می تواند، هورمون های مورد نیاز بدن را تأمین کند که در اکثر موارد برای بیماران قرص لوتیروکسین تجویز می شود.

وی اضافه کرد: این دارو روزانه یک بار مصرف می شود که برای تأثیرگذاری بیشتر باید به صورت ناشتا و یک ساعت قبل از مصرف صبحانه مصرف شود. همچنین مصرف همزمان برخی داروها مانند پنتوپرازول، قرص آهن، کلسیم و... می تواند در میزان تأثیرگذاری قرص لووتیروکسین سدیم اثر منفی داشته باشد، لذا توصیه می شود، با فاصله حدود یک ساعت با داروهای ذکر شده، قرص کم کاری تیروئید مصرف شود.

دکتر دهقانی خاطر نشان کرد: بیمار ممکن است ظرف 1 تا 2 هفته پس از شروع درمان، پاسخ اندکی را احساس کند اما پاسخ کامل به درمان با هورمون تیروئید اغلب تأخیر دارد و ممکن است چندین هفته طول بکشد. ضمن اینکه اکثر بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید، لازم است مصرف دارو را برای باقی عمر ادامه دهند، اما گاهی تعدیل و یا افزایش دوز مصرفی تحت نظر پزشک متخصص اتفاق می افتد.

 

دیدگاه