سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی شایع‌ترین علت مراجعه عمره گزاران به مراکز درمانی

مسئول کادر درمان زائران عمره درباره ارائه خدمات پزشکی به زائران در عمره امسال گفت: سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی شایع‌ترین علت مراجعه زائران به درمانگاه‌ها بوده است.

به گزارش جهان مانا ، دکتر حسین فضلی مسئول درمانگاه‌های عمره ۱۴۰۳ با اشاره به اینکه کادر درمان اعزامی به عمره ۴ اردیبهشت ماه وارد سرزمین وحی شدند، اظهار داشت: پس از ورود به شهر مدینه، درمانگاه راه اندازی شد و به زائران خدمات ارائه کرد.

وی با تأکید بر اینکه بیماران اورژانسی هر ساعت که مراجعه می‌کردند، معاینه می‌شدند و از نظر دارو مشکل خاصی نداشتیم، خاطرنشان کرد: زائران در دو نوبت از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ و ۵ عصر الی ۹ شب پذیرش می‌شدند.

دکتر فضلی افزود: با آغاز عزیمت زائران به مکه مکرمه بخشی از نیرو‌های درمان عازم این شهر شدند و پس از ورود به شهر مکه، در هتل مواکب کوثر مستقر شدند و با راه اندازی درمانگاه شروع به پذیرش بیماران کردند.

وی اضافه کرد: روزانه بیش از ۲۰۰ بیمار به درمانگاه‌های ایرانی در مکه مراجعه می‌کنند که بیشتر به دلیل ناراحتی‌های تنفسی، سرما خوردگی و عضلانی بوده است.

مسئول کادر درمان زائران عمره درباره وضعیت نیرو‌های کادر درمان گفت: در درمانگاه مدینه منوره یک پزشک و یک پرستار به درمان زائران پرداختند و در درمانگاه مکه مکرمه ۲ پزشک و ۲ پرستار، از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب یکسره به صورت نوبتی مشغول خدمت به زائران هستند.

وی گفت: در مدینه منوره ۳ بیمار به بیمارستان‌های سعودی اعزام و پس از درمان ترخیص شدند و در مکه مکرمه هم ۳ بیمار به بیمارستان‌های سعودی اعزام و پس از درمان ۲ نفر مرخص و یک نفر تحت درمان است.

فضلی پیاده روی زیاد برای انجام دادن اعمال، پیاده روی در صفا و مروه و گشت و‌گذار و حضور در اماکن مختلف را از عوامل بروز برخی از بیماری‌ها ذکر کرد.

وی بیماری‌های گوارشی و سرماخوردگی را از دیگر عوامل مراجعه زائران به درمانگاه‌ها بیان کرد و گفت: با توجه به گرمای هوا، زائران احساس تشنگی می‌کنند که باعث می‌شود به سمت مصرف بیشتر نوشیدنی‌های سرد مثل نوشابه روی آورند و از سوی دیگر متعادل نبودن درجه کولر‌ها نیز در بروز این بیماری‌ها مؤثر است.

دکتر فضلی از زائران خواست از پیاده روی، هنگام اوج گرما خودداری و سعی کنند از ساعات خنکی هوا برای زیارت و طواف در مسجد الحرام استفاده کنند.

 

دیدگاه