روحانی: هیچ بازرس آژانس را از ایران اخراج نمی‌کنیم/ به فرستاده ترامپ گفتم هیچ کلمه ای به برجام اضافه نمی شود

نمی خواهیم فعالیت مخفی هسته ای داشته باشیم

رئیس‌جمهور گفت: ما در دولت یکبار دیگر لایحه بودجه را بررسی کردیم و در اصلاحیه بودجه، به نظرات کمیسیون تلفیق هم توجه کردیم.

به گزارش جهان مانا به نقل از خبرآنلاین، حجت‌الاسلام و المسلیمن حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: از ملت ایران برای حضورشان در مراسم ۲۲ بهمن تشکر می‌کنم البته مراسم امسال به دلیل شرایط کرونایی با شکل جدید برگزار شد ولی مردم ایران حضور حماسی خود و عشق و علاقه‌شان به امام و انقلاب را به جهانیان نشان دادند.

روحانی گفت: در ۱۹ دی ماه قیام مردم قم و کشتار مردم انجام شد و اگر قیام ۲۹ بهمن نبود قیام مردم قم منقطع می‌شد. کاری که تبریز انجام داد اتصال حرکت انقلاب بود. مبتکر اربعین ها مردم تبریز بودند. قیام تبریزی‌ها یک موج بزرگی را در نهضت اسلامی ایجاد کرد و ضربه مستحکمی به امید رژیم بود.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر، ایسنا و پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری بخوانید؛

* اگر قیام مردم تبریز نبود شاید انقلاب به هدف مهم خود در ۲۲ بهمن دست نمی‌یافت، همیشه حرکت تبریز برای ما تاریخ ساز و سرنوشت‌ساز بوده است.

* از مجلس برای تصویب اصلاحیه بودجه تشکر می‌کنم. بودجه یکی از لوایح مهم سالانه دولت‌ها است و امسال ویژگی‌های خودش را دارد. بسیار مهم است که بودجه را به سامان برسانیم. در قدم اول بودجه به مجلس رفت و در تلفیق بحث‌های زیادی در آن صورت گرفت و تغییرات غیر قابل قبولی در بودجه ایجاد شد و خوشبختانه نظر دولت را مجلس تائید کرد. دولت اعلام کرد من تغییرات را قبول ندارم و مجلس هم گفت قبول ندارم و گزارش کمیسیون تلفیق را رد کرد.

* ما در دولت یکبار دیگر بودجه را بررسی کردیم و به نظرات کمیسیون تلفیق هم توجه کردیم و با هماهنگی رئیس مجلس قرار شد مجلس و دولت با هم بنشینند تا این اصلاحیه مورد قبول دولت و مجلس قرار بگیرد.

* در برنامه دفاعی کشور ما جایی برای سلاح کشتار جمعی و از جمله هسته ای وجود ندارد و نخواهد داشت.

* در آمریکا ۸ بار به من پیام دادند که ترامپ می خواهد با شما ملاقات کند و ما رد کردیم.

* ترامپ پیغام داده بود که فقط این دو کلمه که بعدا راجع به موشکی و منطقه مذاکره خواهیم کرد را به برجام اضافه کنید تا آمریکا همان لحظه به برجام برگردد، ولی من به فرستاده ترامپ گفتم به هیچ عنوان کلمه ای به برجام اضافه یا از آن کم نمی شود.

* جمهوری اسلامی ایران هیچوقت نمی خواهد از سلاح هسته ای استفاده کند و این نه حرف امروز، بلکه از سال 1370 بارها و بارها در این زمینه صحبت کرده ایم و همیشه نظر واحد در این زمینه بوده است که دنبال سلاح هسته ای نخواهیم بود اما دنبال فناوری هسته ای هستیم و خواهیم بود که حق ما است.

*{ با اشاره به اینکه ما پادمان را اجرا کردیم و می کنیم}: ما نمی خواهیم فعالیت مخفی هسته ای داشته باشیم، نه دیروز ، نه امروز و نه فردا، این تصمیم قاطع ما است چه آمریکا و اروپا بخواهند و چه نخواهند. در این زمینه نظر مقام معظم رهبری به عنوان فتوا برای ما اصل است و از عهدی که بستیم خارج نخواهیم شد.

* همچنین توافق هسته ای (برجام) را حاصل ماه ها تلاش و پیگیری بین ایران و 6 کشور بزرگ است و این توافق به سادگی بدست نیامده است و امروز هم ما برجام را به همان شکل که در 23 تیرماه 94 تصویب شد قبول داریم، هیچ تغییری در آن را نمی پذیریم و روی عهد خود هم ایستاده ایم.

*اروپا بداند اگر مساله موشک و منطقه را می‌خواستیم برای بحث و مذاکره قبول کنیم که ترامپ از همان اول به برجام برگشته بود، بنابراین در برجام چیزی اضافه نخواهد شد

*شب همان روز، مکرون رئیس جمهور فرانسه به من زنگ زد و گفت الان پیش ترامپ بودم و می‌خواهم که شما قبول کنید یک ملاقات چند نفره داشته باشیم اما من رد کردم. چندین رئیس جمهور به هتل محل استقرار من آمدند و پیشنهاد کردند و گفتند ترامپ گفته دو کلمه در برحام بگذاریم و بگوییم راجع به موشک و منطقه بعدا مذاکره خواهیم کرد.

* این پیام را مکرون از طرف ترامپ آورد و من گفتم برجام یک کلمه اضافه و کم نمی شود، رئیس جمهور فرانسه گفت شما قبول کنید در رابطه با این دو مساله شروع شود و چند سال هم طول می‌کشد.

*{در ادامه با اشاره به قانون هسته ای مجلس}: فارغ از نظر دولت درخصوص این قانون، اما چون امروز این مساله به صورت قانون درآمده است ما آن را اجرا می‌کنیم.

* یکی از مواد این قانون بند ۶ آن است که می‌گوید از ۵ اسفند ۹۹ ما از پروتکل الحاقی خارج می‌شویم و بین ما و آژانس انرژی اتمی آنچه اجرا می شود براساس پادمان خواهد بود، اگر اجرا شود مساله مهمی بوجود نمی‌آید.

*ما هیچ بازرسی را از ایران اخراج نمی‌کنیم، اگر مدیرکل آژانس انرژی اتمی هم بخواهد بیاید تهران و مذاکره کند، ما قبول می‌کنیم. ما نمی‌خواهیم برنامه هسته‌ای ما بدون نظارت باشد. اگر کسی بگوید بازرسان را بیرون می‌کنیم یعنی دنبال سلاح هسته ای هستیم. پروتکل الحاقی یک مرحله ای فراتر از پادمان است.

*همین گروه دموکرات‌ها که امروز در آمریکا سرکار آمدند، بارها و بارها گفته‌اند که فشار حداکثری درباره ایران غلط بوده و جواب نداده است. هیچ راهی برای آمریکا جز بازگشت به برجام وجود ندارد.

* اینکه دنیا بیاید راجع به کاهش تعهدات ایران یا قانون اخیر مجلس حرف بزند، فرار به جلو است، واقعیت که اینها نیست. یک مشکل بیشتر وجود ندارد و آن تحریم ظالمانه و غلط است، این تحریم را بردارند و همه چیز تمام می‌شود.

*من دیشب در تماس تلفنی با یکی از مقامات اروپایی گفتم که مشکل یک چیز بیشتر نیست و آن تحریم است. امروز تحریم را بردارند، فردا صبح ما به همه تعهداتمان عمل می‌کنیم، امروز تحریم را بردارند ما بعد از ظهر به همه تعهدات عمل می‌کنیم. فقط چند ساعت نیاز داریم که ببینیم آیا تحریم رفع شده است یا خیر و راستی آزمایی کنیم.

* وقتی ترامپ با فشار اسرائیل و عربستان از برجام خارج شد، ما در آخر شهریور ۹۷ به سازمان ملل رفتیم و در اولین روز مجمع عمومی، بعد از سخنرانی ترامپ، وی ۸ بار برای من پیغام فرستاد و می‌خواست با من ملاقات کند و من هر ۸ بار را رد کردم و گفتم ملاقات نداریم.

درباره شکست های ترامپ در مقابل ایران گفت: یک بار در شورای امنیت سازمان ملل در سال ۹۷ که خود ترامپ هم شرکت می کرد همه علیه او به نفع برجام و ایران صحبت کردند. در سال ۹۸ در شورای امنیت خواست کاری کند که بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ اجرا نشود و تحریم تسلیحاتی ما که بنا بود پایان پذیرد به پایان نرسد که موفق نشد و خودش ماند و یک جزیره کوچک و هیچ کسی دیگر به نفع او رأی نداد. بعد از آن اسنپ بک را مطرح کرد که اصلا کسی قبول نکرد در شورای امنیت محل بحث واقع شود. یعنی سه بار در شورای امنیت آمریکا مفتضحانه شکست خورد و اگر نمونه ای در تاریخ در این زمینه دارید بیاورید.

* بعد از آن هم در دادگاه لاهه، آمریکا تا به حال دو بار حداقل شکست خورده است؛ یک بار که دادگاه لاهه حکم موقت و قرار صادر کرد که آمریکا نمی تواند در دارو و غذا تحریم اعمال کند و یک بار دیگر هم راجع به صلاحیت بحث شده که دادگاه لاهه صلاحیت خود را بر خلاف نظر آمریکا در این زمینه اعلام کرده است. از طرفی یک بار هم در شورای حکام آمریکا و اروپا می خواستند پرونده ایران را به شورای امنیت ببرند که شکست خوردند، ضمن اینکه آمریکا زمانی که تلاش کرد اتحادیه اروپا را در این زمینه به خود ملحق کند شکست خورد.

* این هفت شکست در دو سال اخیر برای آمریکا بود آن هم آمریکایی که هدفش این بود در ایران ما را مستأصل کند و ما تسلیم شویم و بگوییم هر چه تو می گویی درست است. گفتند اگر تسلیم نشوید فروپاشی صورت می گیرد، اما در سایه شهامت و مقاومت مردم و هدایت مقام معظم رهبری فروپاشی صورت نگرفته، البته در این مدت به مردم فشار و سختی زیادی وارد شده چون شرایط جنگی بوده است.

* اگر آمریکایی ها به صراحت اعلام کنند ما هم به صراحت اعلام می کنیم. اگر یک قدم بردارند ما هم یک قدم برمی داریم و اگر همه قدم ها را بردارند، ما هم همه قدم ها را برمی داریم. اگر تدریج می خواهند اهلا و سهلا، اگر مجموعه می خواهند اهلا و سهلا و اگر نمی خواهند باز هم اهلا و سهلا. ما در این زمینه هیچ دعوایی نداریم.

* مردم تردید نداشته باشند که ما راه درست را انتخاب کردیم و شک نداشته باشند که آمریکا را شکست دادیم و آمریکا ناچار است به برجام بازگردد و راه دیگری ندارد. ما این صبر را از خود نشان دادیم و نزدیک قله هستیم. البته نگاه کردن به گذشته و مسیر پشت سر گذاشته شده سخت است اما به هر حال رسیدن به قله نزدیک است. ما اهل لجبازی نیستیم و برای بازگشت به توافق آماده ایم و به محض اینکه ببینیم ۱+۵ به برجام بازگشته ما هم بازخواهیم گشت.

* امروز روز اقتصاد مقاومتی است، درون زا بودن، برون گرا بودن و مردمی بودن را سه رکن مهم اقتصاد مقاومتی است و تولید با تعامل با جهان نتیجه نهایی را در اختیار ما می گذارد و ما برای رسیدن به هدف نهایی راهی جز همدلی، انسجام، دوستی و دست به دست هم دادن نداریم. تضاد، تقابل و انسداد ما را به شکست می کشاند و اگر کنار هم باشیم و برادرانه رفتار کنیم و بددلی و تهمت و بدزبانی نباشد پیروزی از آن ما خواهد بود.

دیدگاه