رکورد ۲۴ ساله حج می‌شکند؟

شمار زائران حج در ۲۴ سال اخیر فراز و نشیب‌های فراوانی را تجربه کرده و در سال ۲۰۱۲ بالاترین رکورد و در سال ۲۰۲۱ نیز شاهد کمترین حضور زائران از سراسر جهان بوده است.

به گزارش جهان مانا ، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وب‌سایت «Statista»، نمودارشمار زائران حج از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۳ میلادی نشان‌دهنده فراز و فرودهای فروانی در این ۲۴ سال بوده است و در سال ۲۰۱۲ عربستان با میزبانی از ۳.۱۶ میلیون زائر، رکوردی جدید ثبت کرد.

در سال ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری کرونا مراسم حج با حضور اتباع خارجی برگزار نشد و در سال بعد از آن، مراسم حج با محدودیت‌های فراوان تنها با حضور بیش از ۵۸ هزار زائر انجام شد.

پس از سال ۲۰۱۲ که شمار زائران به بیشترین حد خود طی ۲۴ سال (۳.۱۶ میلیون نفر) رسید، سال ۲۰۱۳ با کاهش شدید ۳۸ درصدی شمار حجاج به ۱.۹۸ میلیون رسید.

بر اساس این آمار، عربستان در سال ۱۹۹۹ از ۱.۸۳ میلیون حاجی را میزبانی کرد و با ادامه این روند صعودی، این رقم در سال ۲۰۰۲ به ۲.۰۴ میلیون نفر رسید و سال پس از آن با اندکی کاهش، ۲.۰۱ میلیون زائر به عربستان سفر کردند.

نمودار شمار زائران حج از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۳

نمودار شمار زائران حج از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۳

بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ شمار زائران حج روندی صعودی را در پیش گرفت و به ۲.۴۵ میلیون نفر در سال ۲۰۰۷ رسید و پس از اندکی کاهش در دو سال پس از آن، به ۲.۳ میلیون نفر در ۲۰۰۹ رسید. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ بار دیگر روند افزایشی حجاج آغاز شد و به رکورد ۳.۱۶ نفر در سال ۲۰۱۲ دست یافت.

از سال ۲۰۱۲ تاکنون شمار زائران هرگز به بیش از ۲.۵ میلیون نفر نرسیده است و باید منتظر ماند و دید حج ۲۰۲۴ در نهایت با حضور چه تعداد زائر برگزار خواهد شد.

موسم حج ۲۰۲۴ از غروب جمعه ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) آغاز می‌شود و در عصر روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) به پایان می‌رسد.

 

منبع: ايسنا
دیدگاه