در فوتبال ایران، برخوردها با کیروش و قلعه‌نویی تفاوت دارد

شجاع خلیل‌زاده: در مورد جام جهانی می‌توانم کتاب بنویسم

شجاع خلیل‌زاده مدافع تیم ملی فوتبال ایران و تیم الاهلی قطر می‌گوید پرسپولیس ذاتا قهرمان است و امسال هم قهرمان خواهد شد.

خیلی‌ها فکر می‌کردند بعد از آمدن دوباره کیروش به تیم ملی برای جام جهانی، خبری از دعوت شجاع خلیل‌زاده نخواهد بود. شجاع و کیروش از سال‌ها قبل و در همان اوایل حضور سرمربی سابق تیم ملی در فوتبال ایران دچار مشکل شدند و از همین رو، همه فکر می‌کردند خلیل‌زاده جایی در لیست تیم ملی در جام جهانی نخواهد داشت. با این حال برخلاف پیش بینی‌ها، کیروش شجاع را با خودش به جام جهانی برد ولی حتی یک دقیقه هم به او بازی نداد. این درحالی بود که او در کنار محمدحسین کنعانی زادگان مدافعان میانی اصلی تیم ملی در راه رسیدن به جام جهانی بودند و عملکرد بسیار خوبی هم در بازی‌های مقدماتی داشتند. هرچند خود شجاع بعد از پایان جام جهانی تا الان هیچ وقت در خصوص اتفاقات آن حرفی نزده ولی مشخص است که دل خوشی از کیروش ندارد. با این حال بعد از آمدن قلعه نویی به تیم ملی بار دیگر شاهد حضور خلیل‌زاده در تیم ملی بودیم و مشخص است سرمربی جدید تیم ملی هم به شجاع اعتقاد زیادی دارد. خلیل‌زاده که عضو تیم الاهلی قطر بود، به تازگی لیگ قطر را به اتمام رساند و حالا مشغول استراحت است تا بتواند با آمادگی کامل در اردوی جدید تیم ملی که در خرداد ماه برگزار خواهد شد، شرکت کند. به بهانه پایان لیگ ستارگان قطر، اوضاع خوب پرسپولیس در لیگ  و همچنین مشخص شدن قرعه تیم ملی در جام ملت‌های آسیا با شجاع گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:

از قرعه تیم ملی در جام ملت‌های آسیا راضی بودی؟

به نظرم قرعه خوبی بود و در گروه خوبی افتادیم. می‌توانیم مرحله گروهی را با قدرت شروع و به پایام برسانیم و بعد از آن به فکر دور حذفی بازی‌ها باشیم که قطعا رقبای ما تیم‌های سخت تری خواهند بود.

خیلی‌ها معتقد بودند که گروه ما خیلی آسان است. تو هم چنین نظری داری؟

جام ملت‌های آسیا بزرگترین تورنمنت قاره است و اصلا بازی راحت وجود ندارد. اگر با این تفکر وارد مسابقات شویم ،خود زنی کردیم و این تفکر اصلا حرفه ای نیست. از بازی اول باید با همه تمرکز و انرژی‌مان کار را شروع کنیم و بازی به بازی پیش برویم. ضمن اینکه برای تیمی مثل ایران بازی‌های دور گروهی فقط ملاک نیست و کار اصلی ما تازه از دور حذفی شروع می‌شود که تیم‌های قدرتمند تر با هم دیدار می‌کنند. در نهایت از ته دلم آرزو می‌کنم برای تیم ملی تحت هر شرایطی بهترین اتفاقات رخ دهد.

به نظرت برای قهرمانی در این بازی‌ها شانس داریم؟

ایران همیشه مدعی قهرمانی در آسیا است. درست است که از آخرین قهرمانی ما سال‌های زیادی می‌گذرد ولی ایران همیشه در آسیا جزو مدعیان قهرمانی به حساب می‌آید. به نظرم تیم ملی خوبی داریم و می‌توانیم در این دوره حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم. ناگفته نماند که تیم‌های رقیب ما هم قدرتمند هستند و اصلا کار برای قهرمانی راحت نخواهد بود.

شجاع خلیل زاده

در مورد انتخاب امیرقلعه نویی به عنوان سرمربی جدید تیم ملی چه صحبتی داری؟

قطعا این اتفاق را مثبت می‌بینم و به نظرم انتخاب خوبی بود. به‌نظر من بهترین اتفاق آمدن قلعه‌نویی بود و بعد از چند سال که مربی خارجی هدایت تیم ملی را برعهده داشت، ما باید مربی ایرانی می‌آوردیم. متأسفانه ما به مربیان ایرانی بها نمی‌دهیم و اعتمادی به آنها نداریم. شما دیدید که مربی قبلی تیم ملی چگونه نتیجه گرفت. بعد از جام ملت‌های آسیا در مالزی که در ضربات پنالتی به کره‌جنوبی باختیم، دیدید که چه برخوردی با امیر قلعه‌نویی شد ولی با مربیان خارجی که هیچ نتیجه‌ای نگرفتند، چگونه برخورد شد؟ هرچه که بود خوشحالم فردی مثل قلعه نویی در تیم ملی حضور دارد. او تجربه زیادی دارد و افتخارات مختلفی را هم کسب کرده است. به همین دلیل می‌گویم گزینه خوبی برای تیم ملی ما است.

حالا که بحث تیم ملی است؛ در مورد جام جهانی و حواشی مربوط به خودت هم صحبت کن. خیلی‌ها فکر نمی‌کردند کیروش تو را برای جام جهانی دعوت کند ولی این کار را کرد اما به تو فرصت بازی نرسید.

 ببینید من الان هر حرفی بزنم برای تیم ملی حاشیه ساز می‌شود. فعلا ترجیح می‌دهم در مورد جام جهانی و اتفاقات مربوط به آن صحبت نکنم. شما دیدید در این چند ماهی که از جام جهانی گذشته من هیچ صحبتی در مورد آن نکردم ولی خیلی حرف‌ها در دلم هست. می‌توانم در مورد اتفاقات جام جهانی چند جلد کتاب بنویسم ولی الان موقعش نیست چون حاشیه به وجود می‌آورد. سعی کردم با آن کنار بیایم و کار خودم را بدون حاشیه دنبال کنم.

ما در تاریخی ترین موقعیت برای صعود به مرحله دوم رقابت‌ها قرار داشتیم و با یک مساوی هم به دور بعدی می‌رفتیم. اتفاقی که رخ نداد و باز هم در مرحله گروهی حذف شدیم. به نظرت دلیل حذف تیم ملی چه بود؟

باز هم هرچه بگویم حاشیه می‌شود. قسمت نبود از گروه صعود کنیم و همه ما بابت این اتفاق ناراحت بودیم. امیدوارم در جام ملت‌های آسیای پیش رو بتوانیم جبران کنیم و با نتایج خوب دل مردم را شاد کنیم.

برسیم به لیگ قطر. فصلی که گذشت برای تو چطور بود؟

من فصل خوبی در الاهلی داشتم و کاملا راضی هستم. من دو مصدومیت بسیار سخت داشتم و با این شرایط در لیگ قطر فوتبال بازی کردم، اینجا اگر بازیکن مصدوم شود، قطعا کارش سخت خواهد شد و قطری‌ها هم در مورد بازیکن خارجی تعارفی ندارند و اگر کیفیت خوبی نداشته باشید، عذر شما را می‌خواهند و نمی‌گذارند در تیمشان بمانید. با وجود دو جراحی و مصدومیتی که داشتم، خدا را شکر فصل خوبی را پشت‌سر گذاشتم. تیم ما هم عملکرد متوسطی داشت و اگر کمی‌خوش شانس بودیم می‌توانستیم جایگاه بهتری داشته باشیم که اینطور نشد. در لیگ قطر اکثر بازیکنان ملی‌پوش و خارجی در ۲تیم الدحیل و السد بازی می‌کنند و کار برای بقیه تیم‌ها سخت است. من با توجه به پتانسیل تیم خودمان می‌گویم که نتایج بدی نگرفتیم. اینجا کار سخت است و اگر هزینه خوبی نکنی و بازیکنان باکیفیت نداشته باشی، سخت است که بتوانید رتبه خوبی کسب کنید.

شجاع خلیل زاده

چند وقت قبل خبری منتشر شد که تو و کنعانی زادگان قراردادتان را با الاهلی تمدید کردید. درست است؟

واقعیت این است که از چند هفته قبل به من و حسین پیشنهاد تمدید قرارداد دادند و دوست دارند که در الاهلی بمانیم. ولی تا این لحظه ما چیزی را امضا نکردیم و قراردادمان تمدید نشده است. راستش شرایط در الاهلی کمی‌سخت است. به خصوص برای من و کنعانی زادگان که بار اصلی تیم روی دوش ما بود. ظاهرا مدیران باشگاه خیلی برنامه ای برای تقویت تیم و بستن یک تیم خوب ندارند و همین موضوع کار ما را سخت می‌کند. حالا باید منتظر بمانیم تا ببینیم در طی چند روز آینده چه پیش خواهد آمد.

با این حساب احتمال بازگشت تو به فوتبال ایران هم وجود دارد؟

بله، ممکن است به ایران برگردم. با این حال هنوز چیزی مشخص نیست و مذاکره ای انجام ندادم. فعلا مشغول استراحت و انجام کارهای شخصی خودم هستم. باید همه جوانب را خوب بسنجم و بهترین تصمیم را برای ادامه فوتبالم بگیرم. هم احتمال ماندنم در فوتبال قطر وجود دارد و هم این احتمال هست که به ایران برگردم.

اگر به ایران برگردی، انتخاب تو پرسپولیس خواهد بود؟

پرسپولیس که تیم محبوبم است و روزهای فوق العاده ای در این تیم داشتم. همیشه از بچگی آرزوی پوشیدن پیراهن این تیم را داشتم و به آرزوی خودم هم رسیدم. با این حال هیچ صحبتی نه با پرسپولیس کردم  و نه تیمی‌دیگر. ابتدا باید تکلیفم با الاهلی مشخص شود و بعد در خصوص فصل آینده تصمیم بگیرم.

بازی‌های پرسپولیس را در این فصل دنبال کردی؟

مگر می‌شود بازی‌های تیمی‌که دوستش دارم را دنبال نکنم. همه بازی‌ها را دیدم و اخبار پرسپولیس را هم کاملا دنبال می‌کنم. حتی دقیقا مثل وقتی که در پرسپولیس بازی می‌کردم ،موقع دیدن بازی‌ها حرص و جوش می‌خوردم و کلی استرس می‌کشیدم.

تیم محبوبت در آستانه قهرمانی قرار دارد و تنها با یک برد دیگر مقابل نساجی به جام خواهد رسید.پرسپولیس این فصل را چطور دیدی؟

خب پرسپولیس هم تیم خوبی بست و هم لیگ را عالی شروع کرد. قهرمان نیم فصل شد و اختلاف خوبی هم با سپاهان و استقلال داشت. با این حال در چند بازی بدشانسی و اشتباهات داوری باعث شد تا صدر جدول از دست برود و کار سخت شود. خداراشکر در سال جدید پرسپولیس همه بازی‌های خودش را با برد پشت سر گذاشت و نتایج تیم عالی بود. پرسپولیس متفاوتی را در بازی‌های اخیر دیدیم و مزد این نمایش‌های خوب و نتایج عالی بازگشت به صدر بود. حالا هم که دیگر همه چیز دست پرسپولیس است و فقط یک گام تا رسیدن به قهرمانی باقی مانده است. مطمئن باشید در بازی آخر هم پرسپولیس با تمام توان و تمرکز بالا به میدان می‌رود و به امید خدا با یک بازی خوب و کسب ۳ امتیاز، جام را به هواداران میلیونی خود هدیه خواهد داد. پرسپولیس ذاتا قهرمان است. تیم‌های با ریشه و بزرگ همین طوری هستند و پرسپولیس هم یکی از آن‌هاست. از ته دلم برای پرسپولیس و هوادارانش آرزوی موفقیت می‌کنم و دوست دارم تیم محبوبم جام قهرمانی را بالای سر ببرد.  

در چند مقطع انتقادات از یحیی گل‌محمدی هم زیاد شد. در این خصوص چه صحبتی داری؟

متاسفانه همین مسائل در فوتبال ما هست که کار را خراب می‌کند. من می‌خواهم بدانم یحیی گل‌محمدی دیگر چه کاری باید انجام دهد و چه نتایجی بگیرد تا از او انتقاد نشود. بهترین نتایج را در هر تیمی‌که بود، گرفت. کارنامه‌اش در پرسپولیس هم که عالی است و نمی‌شود از کارش ایراد گرفت. گل‌محمدی فرمول قهرمانی را خوب بلد است و در کنار او بازیکنان پرسپولیس هم همگی پخته و باتجربه هستند. امیدوارم مقابل نساجی هم به پیروزی برسند و در جام حذفی هم بتوانند قهرمانی را کسب کنند تا فصل رویایی پرسپولیسی‌ها تکمیل شود.

طی چند هفته اخیر سایر تیم‌های مدعی مثل استقلال و سپاهان، هجمه‌های زیادی علیه پرسپولیس به وجود آوردند و باز هم مدعی شدند که پرسپولیس حمایت می‌شود و عوامل بیرونی می‌خواهند این تیم را قهرمان کنند. نظر تو در این رابطه چیست؟

فوتبال درون زمین انجام می‌شود و این حرف‌ها فقط بهانه است. چطور وقتی خودشان قهرمان شدند و یا در صدر جدول بودند، همه چیز گل و بلبل بود ولی حالا که پرسپولیس با شایستگی بازی‌هایش را برده و به صدر جدول برگشته، از این صحبت‌ها می‌کنند. پرسپولیس لیاقت این جایگاه را دارد و با شایستگی کامل صدر جدول را بدست آورده است. به طور حتم این صحبت‌ها فقط حاشیه سازی است و بچه‌های پرسپولیس و کادرفنی این تیم آنقدر باهوش و باتجربه هستند که اسیر این حواشی نشوند.  

شجاع خلیل زاده

 

دیدگاه