حسن یزدانی در فینال ضربه فنی و زارع زاده طلایی شد

دو نقره و یک طلا، نصیب کاروان کشتی ایران در دومین روز رقابتها

رقابتهای فینال دیشب در کشتی جهانی برای ملی پوشان ایرانی فقط یک طلا داشت و دو کشتی گیرمان به مدال نقره دست یافتند.

دومین فینال در روز دوم رقابت‌های جهانی کشتی در بلگراد هم با یک شکست دیگر برای ایرانی‌ها همراه بود. در این دیدار بهترین کشتی‌گیر تیم ملی ایران از پس حریف آمریکایی‌اش برنیامد و به مدال نقره رسید. همچنین امیرحسین یزدانی نیز به مدال نقره رضایت داد.

خیلی‌ها رقابت‌های جهانی کشتی را به خاطر دیدار کلاسیک حسن یزدانی و دیوید تیلور پیگیری می‌کردند اما کمتر کسی فکرش را می‌کرد که حسن یزدانی در این دیدار ضربه فنی شود.

 

در سه دقیقه نخست و در حالی که تیلور برای دوخم اقدام کرد یزدانی با کنده کشی حریف را به پل زد و داوران ۴ امتیاز به یزدانی دادند، اما روی اعتراض آمریکایی‌ها داوران رای را برگرداندند و ۴ امتیاز به تیلور و ۲ امتیاز به یزدانی دادند تا سه دقیقه نخست در اعتراض تماشاگران ۵ بر ۳ به سود تیلور تمام شود.

یک دقیقه و ۱۳ ثانیه به پایان مسابقه تیلور به مچ پای یزدانی رسید و او را خاک کرد تا نتیجه ۷ بر ۳ به نفع تیلور شود. در دقایق پایانی نیز تیلور موفق شد شانه‌های یزدانی را به تشک بچسباند و با ضربه فنی پیروز شود.

پیش از این نیز امیر محمد یزدانی در فینال وزن ۷۰ کیلوگرم ۸ بر ۵ مغلوب زین رترفورد از آمریکا شد و به مدال نقره جهان قناعت کرد.

کاروان کشتی ایران بالاخره رنگ طلا را دید

امیرحسین زارع خاطره تلخ رقابت‌های جهانی کشتی در بلگراد سال قبل را با یک طلای شیرین به فراموشی سپرد. او آخرین دیدار کشتی روز دوم رقابت‌های جهانی کشتی موفق شد گنو پتریاشویلی کشتی‌گیر کهنه‌کار گرجستانی را شکست دهد و دومین طلای جهانی را در کارنامه‌اش ثبت کند.

زارع در سه دقیقه نخست در یک کشتی کم افت و خیز دوبار پتریاشویلی را از تشک خارج کرد و یک بار هم اخطار کم کاری به حریف گرج دادند تا زارع ۳ بر صفر برنده شد. در سه دقیقه دوم هم پتریاشویلی حرفی برای گفتن نداشت و زارع بیرون تشک او را خاک کرد تا ۵-۰ پیش افتد. زارع در ادامه دو بار دیگر پتریاشویلی را بیرون از تشک بردو ۷-۰ جلو افتاد.

زارع به همین شیوه و با زیر کتف زدن کشتی را ۱۱ بر صفر کرد تا با امتیاز عالی فینال را برنده شود و برای دومین بار قهرمان جهان شود.

 

دیدگاه