سرنوشت عجیب استعداد بی‌نظیر فوتبال ایران

استعدادی درخشان و مسیری دشوار و پرتنش- این خلاصه ای زندگی یکی از بهترین بازیکنان فوتبال ایران است.

به گزارش جهان مانا ، علیرضا نیکبخت واحدی اینقدر در سال 77 در ابومسلم درخشان ظاهر شد که تمام هواداران فوتبال در ایران آماده ظهوذ یک ستاره واقعی و بزرگ شدند. داستان علی نیکی خیلی زود آغاز شد و سریع هم به نقطه اوج رسید. او در سن 19 سالگی بازیکن فیکس استقلال و البته یکی از محبوب ترین ستاره های این تیم شده و دو سال بعد به جمع 11 بازیکن اصلی تیم ملی تحت هدایت میرو بلاژویچ نیز راه یافت. با حضور منصور پورحیدری در اسفند سال 78 روی نیمکت استقلال، نیکبخت به اوج فوتبال خود رسیده و ستاره متولد 59 فوتبال ایران خیلی زود تبدیل به یکی از مهم ترین بازیکنان لیگ شد.

نیکبخت اینقدر در ترکیب استقلال در پست پیستون چپ آماده و تازه نفس بود که سرمربی کروات و مشهور تیم ملی نیز چاره ای جز اعتماد به این بازیکن نداشت و در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2002، او از همان بازی اول مقابل عربستان در آزادی به یکی از بازیکنان موثر تیم بدل شد. با گرفتن پنالتی گل اول، نقش نیکبخت در آن پیروزی تاریخی در تهران بسیار مهم و پررنگ بود و این درخشش در مسابقات بعدی و با گلزنی مقابل تایلند در تهران با ضربه ای زمینی و فنی ادامه یافت.

علیرضا نیکبخت واحدی

تیم ملی آماده و درخشان ایران در آن مقطع اسیر قوانین عجیب فیفا و کاهش سهمیه آسیا بابت میزبانی مشترک کره و ژاپن شد. مشکل بزرگ دیگر این بود که به شکلی عجیب چین سرگروه شد و ایران و عربستان در یک گروه قرار گرفتند تا فقط یکی از این دو پرستاره به شکل مستقیم راهی جام جهانی شود. به همین دلیل مسیر سخت تیم ملی ایران در نهایت منجر به صعود به جام جهانی نشد و بدشانس بودیم که برابر بهترین ایرلند تاریخ و علیرغم ارائه نمایشی سزاوارانه در دو بازی رفت و برگشت، در نهایت با ان نسل طلایی به جام جهانی نرسیدیم.

بلاژوویچ علاقه زیادی به علی نیکبخت داشت و این بازیکن اغلب در ترکیب ثابت قرار می گرفت. چه حیف که آن نسل طلایی و دوست داشتنی با بدشانسی و قوانین عجیب نتوانست راهی جام جهانی شود و بسیاری از آن بازیکنان بزرگ و طراز اول شانس درخشش در مهم ترین تورنمنت فوتبالی را پیدا نکردند. فوتبال باطراوت و تماشایی تیم تحت هدایت چیرو شاید در سال های اخیر به ندرت تکرار شده و این حسرت تا ابد با فوتبال ایران زندگی خواهد کرد. تیمی که 90 دقیقه حتی در زمین تیم های بزرگ نیز حمله می کرد و تصور کنید در خانه آن ایرلند پرستاره و ترسناک چه موقعیت های خوبی را برای گلزنی از دست داده و چه نمایش تمیز و باکیفیتی داشتیم.

اما درخشش نیکبخت همچنان ادامه داشت. متخصص گلزنی به تیم های عربستانی با لباس استقلال گلزنی، در ادامه یک بار در عربستان دروازه الاتحاد را باز کرد و آن شادی معروف به شکل تماس با موبایل با استفاده از کفش خود را انجام داد و یک بار دیگر هم که آن گل تاریخی در آزادی در دقیقه 90 مقابل الاتحاد. علی نیکی چهار فصل متوالی در هفته اول لیگ با لباس استقلال توانست دروازه حریفان را باز کرده و از این حیث رکوردی تاریخی را به نام خود ثبت کند.

اما یک تصمیم عجیب بعد از فصلی بسیار خوب با استقلال و قهرمانی در لیگ برتر، باعث شد نیکبخت به مدت سه فصل لباس پرسپولیس را به تن کند. علیرغم شروعی درخشان و آماری خوب، در نهایت همین تصمیم باعث شد نیکبخت قبل از 30 سالگی از سطح اول فوتبال ایران کنار برود و چقدر تلخ و ناراحت کننده.

علیرضا نیکبخت واحدی

در رده ملی نیز اوضاع چندان متفاوت نبود. بعد از شروعی درخشان در دوره چیرو، علی نیکبخت تمام تورنمنت های مهم از جمله جام ملت های 2004 و 2007 و جام جهانی 2006 را از دست داد و حاشیه عجیب هنگام رفتن به فرودگاه باعث شد او برای همیشه با لباس تیم ملی وداع کند. اما علیرغم همه این مشکلات نیز 72 بازی ملی عملکردی بسیار خوب برای علی نیکبخت واحدی محسوب می شود.

بارها شایعاتی در مورد انتقال نیکبخت به تیم های خارجی از جمله اتلتیکومادرید و فنرباغچه نیز شنیده شد و در نهایت این اتفاق رخ نداد. این ستاره خوش تکنیک و خلاق فقط در یک مقطع کوتاه در سال 82 همبازی فرهاد مجیدی در الوصل شده و از این حیث نیز قدر استعداد خود را ندانست.

علیرضا نیکبخت واحدی که در سال های ابتدایی حضورش در زمین در مورد نام خانوادگیش اختلافات زیادی وجود داشت، در طول حدود یک دهه حضور در سطح اول فوتبال ایران کارنامه قابل احترام و موفقی را خلق کرد. اما هواداران فوتبال به خوبی می دانند او بی تردید یکی از بهترین و مهم ترین استعدادهای فوتبال ایران بعد از انقلاب بود و اصلا به آن اندازه ای که استعداد داشت به موفقیت نرسید.

100 بازی ملی و بیشتر، حضور مستمر در فوتبال اروپا و رسیدن به بازوبند کاپیتانی تیم های بزرگ و حتی تیم ملی، آینده ای بود که به وضوح می شد در ابتدای فوتبال علی نیکی برایش تصور کرد. اما اینقدر حجم حواشی و اتفاقات غیرمنتظره در مورد این بازیکن زیاد بود که او اصلا نتوانست به همه پتانسیل خود دست پیدا کند و عمر فوتبالی این بازیکن خیلی زود به اتمام رسید. نیکبخت می توانست به یکی از مهم ترین بازیکنان تاریخ استقلال تبدیل شود، اما لجبازی یا شاید اصرار به تیتر یک بودن و در بورس قرار گرفتن، اجازه نداد او به اندازه کافی فوتبال بازی کند و حالا حتما خودش هم بابت این استعدادسوزی پشیمان است.

 

 

منبع: ورزش3
دیدگاه