نکونام: من با استقلال قرارداد سه ساله دارم

نکونام با اعتراض به برگزاری دیدار تیمش برابر پیکان در استادیوم دستگردی، می‌گوید که پرسپولیس توانست محل برگزاری دیدار تیمش با خودروسازان را عوض کند ولی استقلال خیر.

به گزارش جهان مانا ، هفته پایانی رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران از راه رسیده و استقلال باید فردا در استادیوم دستگردی تهران به مصاف پیکان برود. آبی پوشان امید اندکی به توقف پرسپولیس مقابل مس در استادیوم آزادی دارند تا در این صورت بتوانند عنوان قهرمانی لیگ را از آن خود کنند.

استقلالی‌ها تلاش کردند تا مکان برگزاری این بازی را تغییر دهند ولی این اتفاق رخ نداد و آنها باید در ورزشگاه خالی پاس قوامین با حریف خود روبرو شوند که این موضوع با اعتراض سرمربی آبی پوشان همراه شد.

جواد نکونام برای آخرین بار در این فصل راهی نشست خبری پیش از بازی‌های تیمش شد و درباره دیدار فردا سخن گفت. او صحبت‌هایش را با اعتراض به عدم تغییر مکان بازی تیمش آغاز کرد و سپس ابراز امیدواری کرد تا استقلال بتواند عنوان قهرمانی لیگ را به دست بیاورد.

در زیر مشروح صحبت‌های نکونام را می‌خوانیم:

* آخرین کنفرانس من در یک فصل عجیب است

آخرین کنفرانس قبل از بازی من در یک فصل پر از اتفاقات عجیب و غریبی است که در فوتبال ما می‌افتد. می‌دانیم همه تیم‌ها در این فصل با توجه به تعطیلی زیاد، وقفه طولانی در لیگ به‌خاطر جام ملت‌ها، سال پرفشار و سختی داشتند.

جواد نکونام

* پیکان حریف قابل احترامی است

فردا آخرین بازی برای ماست و اهمیت بازی برای بازیکنان مشخص است. مقابل تیمی بازی داریم که قابل احترام است و آنها با توجه به شرایط جدول نیاز به امتیاز دارند. امیدوارم بازیکنان ما با تمرکز وارد زمین شوند و به موفقیت برسند.

* این اتفاقات فقط در فوتبال ایران رخ می‌دهد

برگزاری بازی در دستگردی با حضور 60 هوادار؟ فقط در فوتبال ایران است که این اتفاق می‌افتد که در روز پایانی دو تیم در یک شهر بازی دارند اما ورزشگاه استاندارد ندارد. این از بی‌توجهی و برنامه‌ریزی اشتباهی است که ما ورزشگاه استاندارد نداریم. شاید روز اولی که این برنامه‌ریزی را انجام می‌دادند نمی‌دانستند چنین می‌شود. شاید اگر تیم دیگری بود می‌توانست ورزشگاه را تغییر دهد اما ما نتوانستیم.

* آیا برای بازی پرسپولیس هم از کسی کدملی گرفتند؟

روز گذشته از من پرسیدند افرادی که می‌خواهند با تیم استقلال به ورزشگاه دستگردی بیایند، معرفی کنید. سوال کردم که آیا برای بازی هوادار و پرسپولیس هم از کسی کد ملی گرفتند؟ ما باید کد ملی بدهیم و مو را از ماست بیرون بکشند. هرچند برای ما از ابتدای فصل همین بوده اما وقتی بازی بدون تماشاگر است، دیگر چه فرقی دارد 100 نفر بیایند؟ اشتباهی بود که روز اول انجام دادند و باید زودتر این تغییر انجام می‌شد اما متاسفانه در فوتبال ما اتفاقات عجیب و غریبی می‌افتد که هیچ جای دنیا نمی‌افتد.

جواد نکونام

* تغییرات مدیریتی به تیم ضربه زد

نکونام در پاسخ به اینکه برخلاف او، سرمربی پرسپولیس کارش را با آرامش پیش می‌برد، گفت: زمانی که کار را در استقلال شروع کردیم، هیچ مشکلی نبود و با حجت کریمی کار را خوب جلو می‌بردیم. بعد از تغییر و تحولات باشگاه، آن مشکلات پیش آمد و اختلافاتی در تیم وجود داشت که به تیم و باشگاه ضربه زد. بازی قبل یک مثال زدم. اگر حریفان ما و تیم‌های بالای جدولی، سال قبل نیاز به چهار بازیکن داشته باشند، ما به 8 بازیکن نیاز داریم زیرا امسال شرایط سختی را تجربه کردیم و وضعیت برابری نداشتیم. طبیعی است وقتی مربی عوض می‌کنند و برایش بازیکن می‌گیرند، شرایط به سود او خواهد بود.

* تیم رقیب بالای یک میلیون دلار به بازیکن داده است

بارها گفتم و باز هم می‌گویم که نیم فصل برای جذب بازیکن، بالای یک میلیون دلار پول دادند. اتفاقات داوری و مدیریتی هم نداشتند. به همین دلیل مربی‌شان آرام است و با آسودگی صحبت می‌کند. خواهید دید اگر برعکس می‌شد، اتفاقات دیگری می‌افتاد. تا قبل از اینکه ما از صدر پایین بیاییم، اتفاقاتی رخ داد که باورمان نمی‌شد اما اکنون همه چیز در سکوت و آرامش پیش می‌رود. البته از روز اول کار، تلاش و برنامه ما این بود که بتوانیم تا روز آخر، برحسب وظیفه خود برای استقلال و هواداران‌مان زحمت بکشیم، بجنگیم و بهترین بازی را انجام بدهیم.

* نگاه ما از دو روز دیگر به سال بعد است

اکنون هم از این موضوع خوشحال هستیم که تیم، باشگاه، هواداران و همه کادر این کار را انجام دادند. تا روز و ثانیه آخر تلاش می‌کنیم. امیدواریم بتوانیم فردا با امید به خدا قهرمان شویم. نگاه ما از 2 روز دیگر به سال بعد است. شروع به کارهایی خواهیم کرد که نیاز است انجام بدهیم. تا ثانیه آخر بازی فردا تلاش خواهیم کرد تا ببینیم چه اتفاقاتی می‌افتد.

* نمی‌توان گفت چه کسی بازی را برده یا باخته است

وی درخصوص اینکه اول فصل اعلام کرده بازی بیرون از زمین را بلد است ولی استقلال این بازی را باخت، گفت: من چیزی را گفتم که بتوانم انجام بدهم و به خودم مربوط است اما اینکه چه‌قدر هرکس بتواند بابت حواشی و اتفاقات بیرون از زمین از تیم و باشگاهش دفاع کند، دست من و باشگاه استقلال نیست زیرا برخی سازمان‌ها نسبت به شرایط بازی، حساسیت، استادیوم و... تصمیم می‌گیرند. درمورد این مسائل نمی‌توان گفت چه کسی برده یا باخته زیرا من و باشگاه تصمیم‌گیرنده نبودیم. من به عنوان سرمربی تیم فقط می‌توانم حواشی فوتبال را کنترل کنم اما سایر مسائل نکاتی است که شاید خارج از چارچوب باشگاه باشد.

جواد نکونام

* ناراحتی هواداران را درک می‌کنیم

حفظ شرافت فوتبال در هفته پایانی؟ من به همه اعتقاد و اعتماد کامل دارم. حتی درباره بازی شمس آذر هم صحبت‌هایی می‌شد که اتفاقاتی رخ داده ولی من حتی بازی را نیز نگاه نکردم. اگر هم اتفاقی افتاده باشد، به‌جز اینکه باعث تأسف و ناراحتی می‌شود، اتفاق دیگری رخ نمی‌دهد. درباره بازی فردا نیز باید بگویم سال‌هاست محرم نویدکیا را می‌شناسم و می‌دانم چگونه فردی است. بازیکنان این تیم تمام تلاششان را می‌کنند تا بهتری عملکرد را داشته باشند. مهم بازی خودمان است. ما باید تمرکز داشته باشیم تا بازی را خوب آغاز کنیم و به پایان برسانیم. باید ببینیم که خداوند چه تقدیری برای ما تعیین کرده است. اینکه ما تا دو هفته قبل صدر جدول بودیم درست است. خیلی‌ها شاید به آن اتفاقات فکر نمی‌کردند، هواداران نیز پس از این اتفاق قطعا ناراحت بودند. خود ما نیز دو روز شرایط خوبی نداشتیم. علی‌رغم اینکه اگر جای تیم‌ها عوض بود و تیم‌های دیگری بالای سر ما بود و این اتفاقات رخ می‌داد، شاید شرایط فرق می‌کرد. ولی اینکه تیمی توانسته است این همه مدت با این همه مشکلات صدر جدول باشد، قطعا هوادار ناراحت می‌شود و ما این را درک می‌کنیم. هواداران دوست داشتند تیم در سه هفته پایانی نیز صدر جدول باشد. به هر حال این‌ها اتفاقاتی است که در کورس فوتبالی رخ می‌دهد. شما به نیرویی نیاز دارید تا در جابه‌جایی، تعویض‌ها و تغییر بازیکن به موفقیت برسید. به هر حال ما، کادرفنی، بازیکنان و... زحمتمان را کشیده‌ایم و تا روز آخر هم زحمت می‌کشیم و هر چیزی که قسمت باشد رخ می‌دهد.

* من با استقلال قرارداد سه ساله دارم

نکونام درخصوص تعاملش با مدیران جدید و اینکه برای فصل بعد آیا صحبت و برنامه‌ریزی شده یا خیر و استوری‌هایی که فرهاد مجیدی منتشر کرده آیا باعث از دست رفتن تمرکز او می‌شود یا نه، گفت: من با باشگاه استقلال قرارداد سه ساله دارم. در مورد مدیریت نیز از روزی که تغییرات صورت گرفته، حداقل چیزی که حس می‌کنیم این است آرامش داریم و می‌دانیم باید تمرکز ما روی فوتبال باشد. اینکه سال بعد چه اتفاقی برای استقلال رخ خواهد داد باید بگویم ما جلساتی داشته‌ایم و حتی با برخی از بازیکنانی که مدنظرمان است نیز صحبت کرده‌ایم. قطعا بعد از بازی با پیکان تلاش می‌کنیم قرارداد آنها را نهایی کنیم. برنامه‌ریزی که شده این است پس از بازی هفته آخر بازیکنان مدنظرمان را جذب کنیم. خودتان می‌گویید حواشی و صحبت‌های غیررسمی. رسمی این بود که من به شما گفتم اما غیررسمی می‌تواند هر چیزی باشد. تمرکز من کاملا روی فوتبال است و هر جا که باشم، فقط روی کارم تمرکز دارم. اینکه (حواشی) بخواهد روی کارم تأثیر بگذارد، از این اتفاقات در این فوتبال زیاد دیده‌ایم.

* مدیران جدید از حق باشگاه دفاع می‌کنند ولی مدیران قبلی خیر

علت عدم ورود مدیران هلدینگ خلیج فارس برای دفاع از حقوق استقلال در بیرون از زمین؟ از روزی که این اتفاق رخ داده، آنها قطعا این کار را انجام داده‌اند و از حق و حقوق استقلال دفاع می‌کنند. ولی قبل از آن اینگونه بود که فقط من بودم، کادرفنی و بازیکنان و یک جنگ نابرابر داشتیم. ولی از روزی که تغییرات صورت گرفته، این کار دارد انجام می‌شود و من از آقایان عسگری و شهریاری ممنون هستیم که در این کار زحمت می‌کشند و کنار ما بودند. این چیزی است که من گفتم که حداقل روی فوتبالمان آرامش داریم.

* پرسپولیس را در اهواز بردیم ولی کسی فنی صحبت نکرد

نکونام در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه خودش رکورددار بیشترین بازی ملی و یک بازیکن حرفه‌ای است اما رفتار بازیکنان استقلال که پس از دیدار با نساجی در مورد دیدار پرسپولیس که آن را ندیده‌اند صحبت کرده‌اند، می‌تواند حرفه‌ای باشد، گفت: قطعا پس از پایان دیدار، بازیکن از اتفاقاتی که رخ داده، ناراحت است. آنها با تلفن صحبت می‌کنند، نتایج را پیگیر می‌شوند و ویدیوهای بازی را می‌بینند و تحت تأثیر قرار می‌گیرد و صحبت می‌کند. بازیکن می‌تواند در این زمینه صحبت کند. ما پرسپولیس را در فولاد و در زمین خودمان برنده شویم. بعد از اینکه درباره مسائل فنی صحبت کنند، (پرسپولیسی‌ها) می‌گفتند می‌خواستند ما را اینجوری و آنجوری کنند. این مسائل در فوتبال طبیعی است. یک چیزهایی وجود دارد و به منی که زندگی‌ام را در فوتبال گذاشته‌ام نمی‌توانید بگویید. پرسپولیس در اهواز به ما باخت. ببینید بعد از بازی چه‌کار کردند؟ اصلا یک نفر درباره فوتبال صحبت کرد که آنها حتی یک موقعیت هم نداشتند؟

* صحبت‌های بازیکنان درباره بازی پرسپولیس طبیعی است

زمانی‌که خبرنگار اعلام کرد پرسپولیسی‌ها در آن مسابقه نیز درباره دیدار خودشان حرف زده‌اند و نه بازی تیم دیگری، نکونام گفت: بله اما چرا آن زمان کسی فنی صحبت نمی‌کرد؟ چون شرایط جدول برای آنها سخت شده بود. این مسائل در فوتبال طبیعی است و باید آن را درک کنیم. هر کسی نسبت به شرایطی که در آن لحظه دارد صحبت می‌کند. بله یک قسمت ماجرا این است ما آن روز بد بودیم و حواس تیم پرت نتیجه شد چون در ورزشگاه نتیجه دیدار پرسپولیس روی سکوها از طریق هوادار اعلام می‌شد و روی عملکرد بازیکن تأثیر می‌گذاشت. حالا این مسائل درست است اما آن طرف (در بازی پرسپولیس) نیز شرایطی به وجود آمده که برای بازیکن ناراحت کننده بوده است. بازیکن هم انسان است و حق دارد ناراحت شود. بازی با فولاد را دیدید که ویدیو از ما (صحبت‌های هاشمی‌نسب حین گرم کردن) منتشر می‌کنند و چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. این‌ها مسائلی است که در فوتبال رخ می‌دهد و هر تیمی حق دارد که از خودش دفاع کند.

 

 

منبع: ورزش3
دیدگاه
آخرین اخبار
بازار