رویترز مدعی شد؛

آمریکا در مراسم سازمان ملل برای رییسی شرکت نمیکند

رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شد که که کشورش مراسم ادای احترام سازمان ملل به ابراهیم رییسی، رییس جمهور فقید ایران را تحریم خواهد کرد و در این مراسم شرکت نمی کند.

به گزارش جهان مانا، یک خبرگزاری آمریکایی در خبری نوشت که آمریکا در مراسم ادای احترام سازمان ملل به رییسی که در سقوط بالگرد جان باخت شرکت نمی کند.

این در حالی است که دولت امریکا قبلا برای درگذشت رییسی، خطاب به ایران پیام تسلیت رسمی داده بود.

 مجمع عمومی سازمان ملل متشکل از ۱۹۳ عضو / کشور، به طور معمول برای ادای احترام به سران کشورهایی که در زمان فوت، رئیس دولت و کشور بودند، تشکیل جلسه می دهد و مراسم بزرگداشت برگزار می شود. چنین برنامه ای قرار است برای رئیسی برگزار شود. در این مراسم سخنرانی هایی در مورد رییسی انجام خواهد شد.

 

از بیش از ۴۰ سال قبل تاکنون رابطه دیپلماتیک میان ایران و امریکا قطع است. ایران و امریکا رابطه رسمی و دیپلماتیک و در پایتخت های یکدیگر سفارت ندارند. با این حال ارتباطات غیررسمی و رسمی متعددی میان دو طرف برقرار است.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت: ما در این برنامه شرکت نخواهیم کرد. تحریم برنامه از سوی امریکا قبل از این اعلام نشده بود.

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.به دنبال سقوط بالگرد در 30 اردیبهشت گذشته در منطقه آذربایجان ایران، همه سرنشینان بالگرد از جمله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جان باختند.

این مقام آمریکایی گفت: "سازمان ملل باید در کنار مردم ایران بایستد، نه اینکه {...}". این مقام امریکایی ادعاها و اتهاماتی علیه رئیسی درباره نقض حقوق بشر در دهه 60 و دوره ریاست جمهوری او مطرح کرد.

قابل ذکر است که شورای امنیت سازمان ملل متحد در ابتدای نشست خود در روز 20 می به یاد قربانیان سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور ایران یک دقیقه سکوت کرد و حاضران ایستادند. در این جلسه، معاون سفیر امریکا در سازمان ملل متحد (رابرت وود ) با اکراه در کنار 14 همتای خود ایستاد.

وزارت امور خارجه امریکا در 20 مه گفت که این کشور "تسلیت رسمی" خود را برای درگذشت رئیسی ابراز کرد. جان کربی سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید نیز در آن روز اتهاماتی را علیه رئیسی مطرح کرد.

دولت جو بایدن رئیس جمهور امریکا به دلیل ابراز همدردی با ایران در حادثه سقوط بالگرد و جان باختن ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران از سوی برخی از اعضای جمهوری خواه کنگره به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. 

خبر رویترز درباره بایکوت رییسی در سازمان ملل توسط آمریکا

دیدگاه
آخرین اخبار
بازار