سی ان ان: ترامپ دوباره درباره حمله موشکی ایران به عین الاسد دروغ گفت

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در مصاحبه ای که صبح یکشنبه (دیروز) از شبکه فاکس نیوز پخش شد، ادعاهای نادرست قبلی خود را درباره حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد و حمله آمریکا به عراق دوباره مطرح کرد.

به گزارش جهان مانا، وبگاه شبکه سی ان ان، در قالب یک "فکت چک" (بررسی حقیقت) این دروغ های ترامپ را با توجه به واقعیت های غیرقابل انکار از مواضع سابق او و نیز روایت های شاهدان ماجرا بررسی کرده است: 

حمله به عراق

ترامپ دروغی را که از زمان مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری‌اش در سال 2016 بیان می‌کرد، دوباره تکرار کرد و مدعی شد او مخالف ایده حمله به عراق بوده است.  

او در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: " رفتن به عراق احمقانه بود. یادت باشد می‌گفتم: "این کار را نکن، اما اگر این کار را کردی، نفت عراق را نگه دار."

اما حقیقت ماجرا: ادعای ترامپ مبنی بر اینکه گفته است "به عراق حمله نکنید" نادرست است. این ادعا 8 سال پیش رد شد. در واقع، ترامپ قبل از وقوع حمله آمریکا به عراق در مارس 2003، علنا مخالفت خود را اعلام نکرد. 

ترامپ حتی در کتاب سال 2000 خود با عنوان "آمریکایی که شایسته آن هستیم" استدلال کرد که حمله نظامی به عراق ممکن است ضروری باشد. 

هنگامی که "هاوارد استرن" مجری رادیو در سپتامبر 2002 از ترامپ پرسید که آیا او "موافق ایده حمله به عراق است" است، ترامپ پاسخ داد: "بله، من موافقم . ای کاش بار اول (سال 1991) درست انجام می شد. و ترامپ در مصاحبه با فاکس در ژانویه 2003 ( 2 ماه مانده به حمله آمریکا به عراق) نظر محکمی در مورد جنگ پیش رو ابراز نکرد.

ترامپ اما انتقاد از جنگ را در سال 2003، پس از حمله، آغاز کرد و همچنین در آن سال گفت که نیروهای آمریکایی نباید از عراق خارج شوند. او در واقع در سال 2004 به عنوان یکی از مخالفان آشکار جنگ ظاهر شد.

جستجوی سی‌ان‌ان در سال 2019 هیچ اظهار نظری از ترامپ پیدا نکرد که قبل از جنگ درباره حفظ نفت عراق چیزی گفته باشد. کاخ سفید ترامپ در آن زمان به درخواست ما برای ارایه چنین مدرکی پاسخ نداد.

موشک های ایران

ترامپ ادعایی را که در ماه‌های اخیر در رویدادهای مختلف مبارزات انتخاباتی مطرح کرده بود، دوباره تکرار کرد و گفت که ایران عمدا از حمله به داخل پایگاه عین الاسد که نیروهای آمریکایی در عراق در آن مستقر هستند، در هنگام پرتاب موشک به سمت این پایگاه در ژانویه 2020 در تلافی ترور سردار قاسم سلیمانی، اجتناب کرد. 

ترامپ همانطور که پیشتر هم در شبکه فاکس ادعا کرده بود که ایران با من تماس گرفت تا از برنامه‌اش برای حمله (نمایشی) به عین الاسد اطلاع بدهد . او گفت: "ما می دانستیم که آنها داخل پایگاه را هدف قرار نمی دهند" حتی ناظران بیرونی متعجب مانده بودند: "چطور هیچ موشکی به پایگاه برخورد نکرده بود؟"

اما حقیقت ماجرا: ادعاهای ترامپ مبنی بر اینکه موشک های ایران عامدانه پایگاه را هدف قرار نداده بودند، دروغ است. همانطور که واشنگتن پست در بررسی واقعیت خود در اواخر سال گذشته اشاره کرد، 11 موشک ایرانی به پایگاه عین الاسد اصابت کرد. این واقعیت که موشک‌ها به این پایگاه اصابت کرده‌اند با تصاویر ماهواره‌ای، بیانیه پنتاگون و بازدید سی ان ان از پایگاه چند روز پس از حمله تایید شد. 

سی‌ان‌ان از صحنه گزارش داد: " 10 موشک از 11 موشک به مواضع آمریکا در پایگاه هوایی عین الاسد عراق اصابت کرد و تنها یکی از آنها به نقطه ای دورافتاده در سمت ارتش عراق برخورد کرد." سی‌ان‌ان گزارش داد: موشک‌های ایرانی که از سیستم‌های هدایتی استفاده می‌کردند، موفق شدند سایت‌های حساس نظامی آمریکا را تخریب کنند و مجتمع نیروهای ویژه و دو آشیانه و همچنین واحد مسکونی اپراتورهای پهپاد آمریکایی را منهدم کنند."

در حالی که هیچ یک از نیروهای آمریکایی کشته نشدند، بیش از 100 نفر با آسیب های خفیف مغزی تشخیص داده شدند. ژنرال "مارک میلی"، که در آن زمان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بود، به خبرنگاران گفت که معتقد است قصد ایران کشتن نیروهای آمریکایی بوده است. او "تکنیک های دفاعی که نیروهای ما استفاده می کردند" (پناه گرفتن در پناهگاه های بتونی مستحکم) را دلیل عدم تلفات انسانی دانست.

ترامپ هیچ دلیلی برای این ادعا ارایه نکرده است که ایران با او تماس گرفته است تا حمله را اطلاع و به او اطمینان بدهد. 

همانطور که واشنگتن پست گزارش داده، نخست وزیر وقت عراق گفته که او ساعاتی پیش از حمله موشکی، یک هشدار کلی از ایران دریافت کرده است که ایران در شُرُفِ آغاز حمله و هدف قرار دادن پایگاه های آمریکایی در عراق است.

 

دیدگاه